Kuveyt'in Türkiye'ye olan ilgisi azaldı mı ?

Kuveyt'in Türkiye'ye olan ilgisi azaldı mı ?

    

Gayrimenkul Projeleri firması olarak, Kuveyt EREEX fuarını  sizler için ziyaret ettik.

Kuveyt’in Türkiye piyasasına bakış açısını ve ilgisini sizler için araştırdık. Günümüzde bir çok inşaat firması yurtdışına, özellikle Arap bölgesine yoğun bir şekilde satış yapıyor veya yapmaya çalışıyor.

Firmalar, bu pazarlama planlarını yaparken yurtdışında düzenlenen her fuara katılmaya çalışıyor veya yerel firmalardan destek alarak satışlarını artırmayı planlıyor.

Kuveyt, Arap bölgesinde yenilikleri en önden takip eden, tabiri caiz ise öncülük eden bir ülke.

Herkesin hatırlayacağı gibi Kuşadası’na ilk giren, yoğun bir şekilde alım yapan ve daha sonrasında ise diğer bütün Arapların bu piyasaya girmesine Kuveyt öncülük etmişti. Gelir ve para birimi değerinin de yüksek olması ve satın alma gücünün diğer ülkelere göre daha fazla olması, onlar için Türkiye’yi daha cazip bir hale getirmişti.

Türkiye’nin yurtdışına pazarlama yapan en büyük firmalarından olan PropertyTR’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Boz ile yaptığımız son görüşmede; Kuveyt bölgesinden satın almaların azaldığını ve satın alma tercihlerinin değiştiğini belirtmişti. İstanbul’dan daha çok Trabzon bölgesine yoğun bir talep olduğundan bahsetmişti.

Fuar ziyaretimizde, sayın Hüseyin Boz’un da belirttiği gibi fuara katılan ve satılmak istenen projelerin bir çoğunun Trabzon ve civarından olduğunu gördük. Kuşadası ve İstanbul’a olan talebin azaldığını ve daha önceden ödenen rakamların çok daha altına bir satın alma eğilimlerinin olduğunu gördük.

Hatta İstanbul projesi satan sadece bir tek firma görmemiz de bunu doğruladı. Fuarda yaptığımız röportajlarda ve Türkiye’ye satış yapan yerel firmalardan aldığımız bilgiler doğrultusunda "satın alma – yatırım yapma" tutarlarındaki değişmelerden dolayı, büyük yatırımların Türkiye’ye değil de, başka ülkelere yapıldığını gözlemledik.

Kuveyt’e yapılacak olan satışlarda beklentiler maalesef 200.000 TL ile 300.000 TL arasında değişmekte. Satın alma eğilimleri ise lüks projelerden daha uygun projelere kaymış durumda. Yoğunluğun genellikle İstanbul içerisinde Beylikdüzü ve Esenyurt bölgesine yoğunlaştığını veya bütçelerden dolayı oraya doğru kaydığını görebiliyoruz.

Kuveyt’ten aldığımız geri bildirimler neticesinde daha uygun projeler ve uzun vadeli ödeme planı olan projeler halen burada satılabilir durumda. Stüdyo veya 1+1 dairelerin onlar için uygun olduğunu da geri bildirimler sonucunda aldık. Bu bilgiler sanırım Beylikdüzü veya Esenyurt bölgesinde inşaat yapan firmaları sevinderecektir.

Sonuç olarak Kuveyt, Türkiye’ye yapılan yatırımlardan uzaklaşmış durumda. Aslında burada en önemli belirleyici faktör ise yukarıda bahsettiğimiz fiyat kriteri olacaktır. Kuveyt pazarının maalesef bizler için çok daha zor bir durumda olduğunu görüyorum ki, önceki dönemlerde en büyük satın almayı yapan ülkelerin başında geliyordu.

Umarız en yakın zamanda ve doğru projeler ile Kuveyt'e hızlı bir şekilde geri dönüş yapabiliriz.

Yusuf BOZ
yusuf.boz@gayrimenkulprojeleri.net

Pazarlama ve Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Benzer Makaleler
Yabancıya Gayrimenkul Satışının Dünü, Bugünü Ve Yarını

Türkiye’de yabancıya gayrimenkul satışı uzun yıllar önce başladı. Yabancıya satılan gayrimenkuller ile Akdeniz bölgesinde satın alınan gayrimenkuller büyük çoğunlukla Almanlara ve Ruslara, Ege satın alınan gayrimenkuller büyük çoğunlukla satın a..

Kuveyt'in Türkiye'ye olan ilgisi azaldı mı ?

Gayrimenkul Projeleri firması olarak, Kuveyt EREEX fuarını  sizler için ziyaret ettik.Kuveyt’in Türkiye piyasasına bakış açısını ve ilgisini sizler için araştırdık. Günümüzde bir çok inşaat firması yurtdışına, özellikle Arap bölges..