Kredi İle Ev Alırken İzlenecek Yol

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 27.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Ev sahibi olmak ve kiradan kurtulmak adına tüketicilerin izleyebilecekleri birbirinden farklı yöntem vardır. Konut sahibi olmak isteyenlere destek vermek adına bankalarda kredi seçeneklerini arttırmıştır. Kredi ile ev alırken izlenecek yol ise son derece basit olmak ile birlikte öncelikle bütçenin ve kriterlerin belirlenmesi gerekir. Değer kaybetmeyecek, donanımlı ve iyi bir eve sahip olmak adına iyice araştırma yapmak önemlidir.

Merkezi Bir Konumda Ev Araştırma

Kredi ile ev almak isteyenlerin öncelikle konut projelerini detaylı bir şekilde araştırmalarında yarar vardır. Her şehirde birbirinden farklı daire fırsatları vardır. Ancak evlerin uzun vadede değer kazanması adına konumuna dikkat etmek gerekir.

 • İyi ve merkezi bir konumdaki ev, sahipleri açısından avantajlı yatırımlardan bir tanesidir.
 • Yine aynı şekilde her yere yakın evler, kullanıcılarının ulaşım konusunda bir problem yaşamalarını engeller.
 • Kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyenlerin acele etmeden, en ince ayrıntısına kadar araştırmaları faydalarına olacaktır.
 • Bu sayede avantajlı, donanımlı ve bakımlı bir ev sahibi olmak mümkün hale gelir.

Konut sektörünün hareketlenmesi ile birlikte herkesin bütçesine hitap edecek ev seçenekleri de artmıştır.

Bankaların Kampanyaları Ve Faiz Oranları

Peşin ödeme yerine kredi fırsatlarını değerlendireceklerin bankaların faiz oranlarını da araştırmaları önemlidir. Özel ve devlet bankaları birbirinden farklı faiz oranları ile vade seçenekleri oluşturur.

 • Çok fazla borç ödememek ve maddi açıdan zor durumda kalmamak adına faiz oranı düşük alternatifleri değerlendirmek daha faydalıdır.
 • Yine aynı şekilde bankaların vade seçenekleri de önemlidir. Konut kredisi söz konusu olduğunda 120 aya kadar vade fırsatı oluşturulur.
 • Ancak vade arttıkça faizde çoğalacağından dolayı dikkatli hareket etmekte yarar vardır.

Kredi notuna dikkat: Kredi ile ev alırken tüketicilerin puanları son derece önem taşır. Ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmeyenlerin genellikle kredi notu düşüktür. Bu durum ise bankadan kredi çekme süreçlerini etkiler.

Onaylanma Ve Ekspertiz İşlemleri 

Herhangi bir bankaya, gerekli olan evraklar ile başvuru yaptıktan sonra, kredi notu yüksek olan müşterilerin işlemleri en kısa süre içerisinde onaylanır. Daha sonrasında ise ödeme yapabilmek için ekspertiz aşamasına geçilir.

 • Bankanın görevlendirdiği ekspertizler, evin değerini tespit etmek adına çalışmalar sürdürürler.
 • Genellikle konutun %80’i oranında tüketicilerin kredi çekmelerine izin verilir.
 • Değeri düşük, eski ya da yıpranmış evlerde verilecek tutar daha da azalır.

Banka müşterisinin ekspertiz tarafından belirlenen tutarı kabul etmesinin ardından doğru bir ödeme planı oluşturulur ve taksitler başlar. Herhangi bir sorun yaşamamak adına taksitleri geçirmemeye dikkat etmekte yarar vardır.

Doğru Ödeme Planı

Kredi ile ev alırken izlenecek yol doğru bir ödeme planı olarak belirlenmiştir. Banka kredisi kullanan müşterilerin, aylık gelir ve gider dengelerine uygun bir plan oluşturmalarında yarar vardır. Bu sayede krediyi ödeme aşamasında herhangi bir zorluk yaşanmaz. Yine aynı şekilde tüketici ekonomik anlamda zor durumda kalmadan borcundan kurtulma fırsatı bulur. Ödeme planı ise banka müşterilerinin aylık gelirleri doğrultusunda belirlenir. Genellikle maaşını geçmemesine özen gösterilir.

Etiketler:
Kredi İle Ev Alırken İzlenecek Yol

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.