Konutta arz talebi geçti!

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 29.11.2017
  • 35 OKUNMA
  • 0 YORUM

Genel Koordinatör

Mücahid İnanç
mucahid.inanc@gayrimenkulprojeleri.net

       Büyükşehirlerde konut yapımı hızla devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda İstanbul, Ankara, İzmir gibi metropol şehirlerde konut talepleri oldukça yükseldiği için inşaat şirketleri de projelerini hızlıca hayata geçirmek için düğmeye bastı.

       Son dönemlerde ülke genelinde ev satışları çok azaldı. Yapımına başlanmak üzere olan ve hayata geçecek olan projeler var fakat metropol kentlerdeki fiyatlar konut alımını zorluyor. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar en avantajlı en rahat ödeme seçeneği olabilecek projeleri arıyor.

       Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yapmış olduğu araştırma sonucuna göre elde kalan konut sayısı 2 milyon 777 bin 725 olarak açıklandı.    Bu kadar elde konut kalmış iken hala projeler hız kesmeden devam ediyor. Talep arzdan fazla iken şimdi tam tersi oldu ve arz talebi geçti. Bu sebeple özellikle İstanbul’un birçok bölgesinde yapılan konutlar elde kaldı.

       Ülke ekonomisinde yaşanan sıkıntılar, faizlerin fazla olması sebebi ile düşük ve orta gelirli vatandaşlar ev alamıyor. Ülke genelinde talep olduğu gözlemliyoruz fakat yüksek faiz oranları sebebi ile satın alma durumları zora giriyor.

       Geçtiğimiz yıllarda iki, üç ev talebi olan vatandaşlar şimdi taleplerini azaltmış durumda. Önümüzdeki dönemlerde tamamlaması planlanan projeler ile elde kalan konut sayısı artması tahmin ediliyor. Ülkenin ekonomik gidişatına göre eğer faiz ve döviz kurundaki olumlu değişiklik tekrardan konut talebini arttıracaktır. Gelecek senelerde talebin arzı geçip hem ekonominin canlanmasını hem de vatandaşların ev sahibi olmasını istiyoruz.

Etiketler:
TÜİK, konut, talebin arz

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.