Taşınmaz Ticareti Nedir?

  • Yazar: Hamza Gundogan
  • 09.06.2018
  • 0 YORUM
Taşınmaz Ticareti Nedir?

Taşınmaz ticareti, yani bir diğer adıyla gayrimenkul ticareti olarak da geçmekte. Taşınmaz mal ve gayrimenkullerin satıldığı ticari piyasaya verilen bir isimdir. Peki, bu taşınmaz mallar nelerdir? Özüne veya mevcut haline zarar verilmeden bulunduğu yerden başka herhangi bir yere götürülmesi mümkün olmayan, mali değer sahip eşyalara taşınmaz mal veya gayrimenkul denmektedir.

Taşınmaz Mal Hukuku

Taşınmaz mal hukuku adı verilen bu konu medeni hukuk dallarından birisi olmakla birlikte taşınmaz mal hukukunun konusunu mülkiyeti sınırlı olarak belirlenen aynı haklar ve tapu sicili oluşturmaktadır.

Taşınmaz Mal Yönetmeliği

Taşınır mallar için geçerli olan sahipliğin, taşınmaz mallardaki karşılığı tapu sicili olarak geçmektedir.2644 sayılı tapu kanunu ve yönetmeliğine göre taşınmaz malların üzerinde bulunan aynı haklar yani bir diğer adıyla hisseler tapu sicilinde belirtilip, yer almaktadır. İdari sınırlar baz alınarak her bir bölge tapu sicili bölgelerini oluşturur.

Taşınmaz Mal Ticaretiyle Uğraşan Kişiler

Taşınmaz mal ticaretiyle ilgilenen kişiler mesleklerini icra ederken belirli ilke ve kurallara uygun olarak faaliyet göstermektedirler. Bu kapsamda, taşınmaz ticareti alanında hizmet vermekte olan işletmelerde, taşınmaz mal ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulması yasaktır, verilen hizmet nedeniyle edinilen bilgi ve belgeler gizlilik açısından kişinin yetkilendirme sözleşmesinde belirtilen esaslar dışında açıklanamamalı ve kullanılmamalı, hizmet sunulurken ahlak kuralları çerçevesinde, adil, dürüst, özenli ve makul şekilde hareket edilmesi zorunludur.. Bu ilke ve kurallara uymayan bir şekilde işlem yürütülmesi durumunda kişinin yetki belgesi iptal edilmek durumundadır.

İşletmelerin belirli fiziksel şartlara da sahip olması gerekmekte. Taşınmaz ticaretinin takip edilmesinin ve kontrolünün sağlanabilmesinin sağlanması için Bakanlık tarafından zorunlu koşulan "Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi" adı verilen bir sistem vardır. Bu sistemin oluşturulması koşulan bir zorunluluktur. Yetki belgesinin verilmesi, askıya alınması, yenilenmesi ve iptal edilmesi işlemleri bu sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Peki söz konusu yetki belgesini kimler alabilmekte? Meslek ile ilgili odaya kayıtlı olan, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olan, 18 yaşını doldurmuş olan ve belirli suçlardan daha önce hüküm giymemiş olan herkes alabilmektedir.

Etiketler:
Taşınmaz Ticaret, Ticaret, Taşınmaz Ticareti Nedir?
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.