Konut Satışına Enerji Kimliği Zorunluluğu

Konut Satışına Enerji Kimliği Zorunluluğu

7 kategoriye ayrılan enerji sınıfı yeni binalarda 2 Mayıs 2017 tarihinden geçerli olmak üzere alım satımlarda en az “C” kategorisinde olacak ve enerji kimlik belgesi zorunlu olacak.

Mevcut yapılarda aranmayan seviye zorunluluğu binalara verilmektedir.  Enerji kimlik belgesi için yalıtım ya da mantolama zorunluluğu bulunmazken, uygulama yapıların enerji verimlilik seviyesini belirleyecek. Verilen bu karnenin yapıların değerlerini ve tüketici tercihlerini olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Enerji kimlik belgesinin en önemli özelliği vatandaş aldığı binanın enerji sınıfını bilecek dolayısıyla tercihini bu bilgiler ışığında yapacaktır.

Binanın Değerini Arttıracak

Enerji kimliğinin sınıfıdoğal olarak yapının fiyatını da etkileyecektir. 2 Mayıs 2017 yılından sonra yapı ruhsatı almış tüm binalarda alım satım işlemleri enerji kimliği belgesi olmadan yapılamayacak.

Kiralama işlemlerinde bu şart aranmayacak,  2 mayıs 2017 tarihinden itibaren alım satım yapacak vatandaşların satış yapmadan önce istedikleri tarihte enerji kimlik belgelerini kimlik belgelerini alabilecekler.

Bu uygulama ile bakanlığın görevlendirdiği uzmanlar binaların ısı kullanımı; teknik altyapısı, malzeme, kapı cam sistemleri gibi özelliklerine bakarak binaların enerji tüketim seviyesini belirleyebilecekler.

Benzer Haberler
Darbe Girişimi Dev Projeleri Engelleyemedi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, hayata geçirilen ve geçirilmekte olan projeler hakkında değerli açıklamalarda bulundu. Arslan, “Darbe girişimi projelere hiçbir şekilde engellemiştir. Yatırımlar hız kesmeden devam etmektedir” dedi.FET&O..

Emlak Vergisi Ne Kadar? Vergiye Nasıl İtiraz Edilir?

Arsa rayiç bedeli, emlak vergilerine esas oluyor ve bu bedel her geçen gün artıyor. Vatandaşın belini büken bu artış insanları evlerini satmaya zorluyor.Emlak Vergisine İtiraz Sözcü Gazetesi Yazarı, vergi uzmanı Nedim Türkmen bu konuda vatandaşı uyardı. Objekti..