Pafta, parsel, ada ne demektir ?

  • Yazar: Serhad AKILLI
  • 10.07.2017
  • 1051 OKUNMA
  • 136 YORUM
Pafta, parsel, ada ne demektir ?

İnşaat ve emlak sektöründe çok fazla karşılaşmış olduğumuz pafta, parsel ve ada terimleri ne anlama gelmektedir ? Acaba bu terimlerin kaç farklı kullanım alanları vardır ?

Ada; belirli yollar ve alanlar ile birlikte çevrilmiş, farklı imar planlarının dahil edildiği ve parseller üzerinde yer alan demiryolu, sokak, akarsu gibi oluşumların bütününü nitelendiren bir inşaat ve emlak terimidir. Ada terimini, parsellerin oluşturduğu bir bütün olarak ifade etmek de mümkündür.

PAFTA

Pafta kelimesi Farsça kökenli bir kelimedir. Büyük haritanın oluşumunda yer alan model ya da planı oluşturan parçaların her birine verilen addır. Diğer bir deyişle pafta, arazilerin teknik özelliklerine göre ölçülerinde oranlar dahilinde küçültülmüş olarak çizilen haritadır. Paftalar harita mühendisleri tarafından çizilmektedir. Harita mühendisi tarafından hazırlanan bu pafta, hangi kuruma bağlı ise o kurum tarafından onaylanmaktadır. Bu kurum Devlet Su İşleri, Çevre ve Şehircilik İl müdürlükleri, Kara yolları il müdürlükleri, Valilikler, Üniversiteler, Belediyeler ve diğer kuruluşlar da olabilmektedir.


Pafta içerisinde arsanın tapu kaydı, yeri, ada, ada parsel ve pafta numaraları, mevcut yapılar, arsanın alanı, Yapının Taşıyıcı sisteminin niteliği, Emsal hesabına Konu alanı, kat adedi, Yapı inşaat alanı ve toplam yapı inşaat alanı, Yapı sahibi, kullanım amacı, Proje müellifleri ve proje denetim yapan Denetçi mühendis ve Mimarlar, Yapı Müteahhitidi ile bunlara ilişkin olan kuruluşlar hakkında genel bilgiler içeren bir bilgi tablosu bulunmaktadır.

PARSEL

Parsel, İmar Kanunun 18. Maddesi göre “ayrılıp sınırlanmış arazi parça” olarak tanımlanmaktadır. Bir parselin birden fazla sahibi bulunabilmektedir. Bu parselin sahipleri ise gerçek kişi olabileceği gibi kamu, kuruluş ya da vakıflar da olabilmektedir. Parselin “İmar Parseli” ve “Kadastro Parseli” şeklinde iki farklı tipi bulunmaktadır.

Kadastro Parseli

 Kadastro Parseli, İmar Kanunu’na göre “Kadastro yapıldığı zaman kadastro adaları içerisinde yer alan mülkiyeti tescilli olan parsel” şeklinde ifade edilmektedir.

İmar Parseli 

İmar Parseli, İmar adaları içerisindeki kadastro parsellerinin imar planı ve mevzuatı esaslarına göre düzenlenmiş olan şekline verilen isimdir.

Etiketler:
imar planları, pafta, parsel ve ada
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.