Konut Kredisi Erken Kapatma Cezası Kalktı Mı?

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 12.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Konut kredisi, nakit para ile ev sahibi olamayan vatandaşların en çok tercih ettikleri yöntemlerden bir tanesidir. Bankalar müşterilerini memnun etmek adına birbirinden farklı vade seçenekleri oluşturur ve konut kredisi kullanmayı mümkün hale getirir. Ev sahibi olmak isteyenler ise böylelikle aylık belirli bir tutarda taksit ödeyerek borçlarından kurtulabilirler. Konut kredilerini erken kapamak isteyenlerin ise ödemeleri gereken belirli bir tutar vardır. Konut kredisi erken kapatma cezası kalktı mı? Araştırmasında olanlar ise yasa değişikliği ve daha fazlası hakkında yazının devamını okumalarında fayda vardır.

Taşıt Ve İhtiyaç Kredisinde Prosedür Farklı

Taşıt ve ihtiyaç kredilerinde, borçlarının tamamını ya da belirli bir tutarını ödemek isteyenler indirimlerden yararlanacaklardır. Ancak konut kredilerinde durum aynı değildir. En az 36 ay vade ile konut kredisi kullanan vatandaşlar, erken kapatmak istediklerinde bankaların faiz oranlarına göre ekstra ücret ödemek zorundadırlar.

 • Bu durum ise bütçesini düşünenlerin zararına olacaktır.
 • Konut kredisini erken kapatarak yüksek tutarlarda ceza ödemek isteyenler ise uzun süre vade seçenekleri ile uğraşmak durumda kalırlar.
 • Bu noktada hem bankaların faiz oranları hem de erken kapatma cezaları konusunda detaylı bilgi edinmek önemlidir.

Konut kredisi kullanmak kolay gibi görünse de bütçesini düşünenler açısından son derece zorludur.

Kredi Cezaları Bankalara Göre Değişir

Konut kredisini erken kapatma cezaları bankalara göre değişiklik gösterir. Genellikle 36 aydan az bir süre için konut kredisi kullananlar %1, 36 aydan fazla vade seçeneklerini değerlendirenler ise %2 oranında ceza ödemek zorundadırlar.

 • Ücretler ise çekilen tutara göre banka görevlileri tarafından hesaplanır ve erken kapatma sırasında istenir.
 • Bu noktada olası bir zorluk ile karşılaşmamak adına bankaların faiz oranları ve ceza tutarları konusunda fikir edinmek gerekir.
 • Borcun erken kapatılması tüketici açısından avantajlı olsa da sözleşme, değişen faiz oranı, vergi ve diğer tutarlarda ceza kapsamında talep edilir.

Uzun vadeli çekilen konut kredilerinde belirtilen tutar daha fazla değişiklik gösterir.

Konut Kredisi Kullananlar İçin Müjde

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler artık erken kapatma cezası ödemek zorunda değillerdir. Tüketicilerden birinin ödeme planı değişikliği ücreti konusunda bankaya dava açması üzerine yasa değişikliği oluşturulmuştur. Bu sayede konut kredisinin erken kapatılması durumunda ekstra bir ceza tutarı ödemeye gerek yoktur. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin konuyu detaylı bir şekilde incelemesi üzerine banka yerine tüketici tarafı haklı bulunmuştur.

Haksız şartlar geçersiz: Bankaların tüketiciler için oluşturduğu erken kapatma cezası haksız şartlar kategorisi içerisinde gösterilir. Tüketicilerin isyan etmesi ve dava açması üzerine ise banka kredilerinde haksız şartlar ortadan kaldırılmıştır.

Erken Kapama Sorunu Yok 

Erken kapama ile ilgili bir problemin yaşanmaması, tüketicilerin borçlarını en hızlı şekilde ödemelerine zemin hazırlar. Konut kredisi erken kapatma cezası kalktı mı konusunda bilgi sahibi olanlar, herhangi bir sorun yaşamadan ev sahibi olma fırsatı elde ederler.

 • Böyle bir fırsat bankalardan kredi kullanmak isteyenler açısından avantajlıdır.
 • Erken kapatma cezası kalktığı için tüketicinin isteği doğrultusunda ödeme planı yeniden oluşturulabilir.
 • Bu sayede aylık kredi tutarını daha avantajlı ve ödenebilir hale getirmek mümkündür.

Cezaların kalkması ile birlikte konut kredileri de talep görmeye başlamıştır.

Etiketler:
Konut Kredisi Erken Kapatma Cezası Kalktı Mı?

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.