Konut Kredisi Ekspertiz Değerinin Yüzde Kaçı?

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 24.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Konut kredisi kullanmak isteyenler için bankaların oluşturduğu fırsatlar farklıdır. Vade seçenekleri, faiz oranları ve ödeme planı bankalara göre değişiklik gösterir. Daha sonrasında mağdur olmamak adına ise doğru bir kuruluş ile çalışmak ve düşük faiz oranlarını değerlendirmek faydalı olacaktır. Konut kredisi ekspertiz değerinin yüzde kaçı? Diye merak edenlerin ise öncesinde bankaların görevlileri ile görüşmelerinde fayda vardır. Yeni ve eski evlere göre ekspertiz değeri de farklılık gösterir.

%80’i Ekspertiz Tarafından Belirlenir

Genellikle konutların %80’i ekspertiz tarafından değerlendirilir ve kredi fırsatı oluşur. Nakitleri olmayan ve ev sahibi olmak isteyenler ise bu sayede daha kolay bir şekilde kredi kullanma imkanı bulurlar.

 • Evin değerinin %80’i kredi %20’si ise nakit olarak ödenir. Bu noktada belirli bir tutarda peşinat vermek zorunludur.
 • Ekspertiz evin konumu, büyüklüğü ve diğer özelliklerine göre bir tutar belirler.
 • Çekilecek kredi miktarına göre uygun bir ödeme planı ve vade seçeneği oluşturulur.

Aylık gelir önemli: Konut kredisi kullanma ve daha sonrasında da ödeme aşamasında bir problem yaşanmaması adına aylık gelire göre hareket etmekte fayda vardır. Böylelikle borçlardan kurtulmak daha kolay hale gelir.

Peşinat Ödeme Şart

Ev sahibi olmak isteyenlerin kullanacakları banka kredisi dışında peşinat ödemeleri de zorunludur. Bu nedenle belirli bir tutarda birikmişe sahip olmakta fayda vardır.

 • Peşinat ödemek istemeyenlerin bankadan daha fazla kredi talep etmeleri gerekir.
 • Bu noktada ise hem kredi notu hem de tüketicinin aylık geliri son derece önem taşır.
 • Aylık geliri yüksek ve kredi notunda sorun olmayan vatandaşlar, kredi çekme noktasında bir problem yaşamazlar.
 • Böylelikle istenilen eve sahip olma noktasında bir problem yaşanmaz.

Peşinatın yüksek olması, hem çekilecek kredinin azalmasına hem de aylık taksit tutarının daha da düşmesine yardımcı olur.

Kredi Seçenekleri Bankalara Göre Farklı

Özel ve devlet bankalarına göre kredi seçenekleri birbirinden farklılık gösterir. Bu noktada tüketicilerin daha yüksek tutarlarda ödeme yapmamaları adına faiz oranları düşük alternatifleri değerlendirmelerinde yarar vardır.

 • Faizlerin düşük olması çekilen kredinin daha hızlı bir şekilde ödenmesine zemin hazırlar.
 • Yine aynı şekilde vade seçenekleri de önemlidir. Konut kredilerinde 120 aya kadar vade imkanı bulunur. Ancak vade arttıkça uygulanan faiz oranı da yükselir.
 • Aylık gelire uygun bir ödeme planı oluşturulması ve vadenin kısa tutulması tüketiciler açısından daha avantajlı olacaktır.

Konut kredilerinde yaşanabilecek problemler adına kullanıcılara hayat sigortası da uygulanır. Tüketicinin vefat etmesi durumunda kredi geçersiz olur.

Doğru Ödeme Planı Oluşturma 

Konut, ihtiyaç ya da taşıt kredisi kullanacakların ödeme planına dikkat etmeleri, en temel unsurlardan bir tanesidir. Çekilen kredilerin ödenememesi, daha sonrasında ekonomik anlamda zor durumda kalınmasına zemin hazırlar. Böyle bir problem yaşamamak adına aylık gelir ve gider dengesine uygun bir plan oluşturulmalıdır. Konut kredisi ekspertiz değerinin yüzde kaçı araştırmasında olanlar, ödeme planı ve faiz oranları konusunda da detaylı bilgi sahibi olmak zorundadırlar. Bu sayede çekilen krediler problemsiz bir şekilde kısa süre içerisinde ödenir. Üstelik aylık gelir doğrultusunda erken kapama fırsatlarını da değerlendirmek mümkündür.

Etiketler:
Konut Kredisi Ekspertiz Değerinin Yüzde Kaçı?

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.