Konut Kredisi Çekme Şartları

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 20.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Ev sahibi olmak isteyenler açısından bankaların birbirinden farklı konut kredisi kampanyaları vardır. Özellikle nakit parası olmayanlar için bankalar, uygun ödeme planı sunan birbirinden farklı kredi fırsatları oluştururlar. Konut kredisi çekme şartları nelerdir araştırmasında olanların ise faiz oranlarına, vade seçeneklerine ve aylık ödenecek tutara dikkat etmelerinde fayda vardır. Bu sayede çekilen kredi sorun yaşanmadan en kısa süre içerisinde kapanır.

İskan Belgesinin Olması Şart

Bir ev üzerinden konut kredisi kullanabilmek adına iskan belgesinin olması, temel kurallar arasında gösterir. İskanı olmayan ve devlet tarafından onaylanmamış yapıların üzerinden kredi çekilmesi mümkün değildir.

 • Bu nedenle evin iskanlı ve kat mülkiyetinin olmasında yarar vardır.
 • Yine aynı şekilde kredi kullanırken evin yaşı, özellikleri, konumu ve inşaat bilgileri de önem taşır.
 • İlk kez kredi kullanacakların belirtilen tüm unsurlara dikkat etmeleri ve gerekli tüm evrakları toplamaları önemlidir.

Evin %80’i bitmiş olmalı: Yeni bir ev alacakların banka kredisi kullanabilmeleri adına %80’inin tamamlanmış olması önemlidir. Evin hazır olmaması, konut kredisi başvurusunun da olumsuz sonuçlanmasına zemin hazırlar. Kredi talebinde bulunmadan önce inşaat durumuna dikkat edilmelidir.

Ekspertiz Raporu Önemli

Bankalar tüketicilerine kredi vermeden önce, görevlendirdikleri ekspertizlerin raporlama oluşturmasını bekler. Evin özelliklerine ve yaşına göre görevliler, kredi tutarını belirler.

 • Ekspertizler genel olarak evin %80’inin kredi olarak kullandırılmasına yardımcı olurlar.
 • Bu noktada evin çok yaşlı olması, ekspertizin daha düşük bir kredi tutarı belirlemesine neden olur.
 • Ekspertiz tarafından oluşturulan rapor doğrultusunda evin bir kısmını kredi olarak çekmek mümkündür.
 • %20’lik oranının ise peşin olarak verilmesi zorunludur.
 • Bankaların görevlileri evi değerlendirir ve tüketicilere uygun bir kredi tutarı oluşturur.

Tüketicinin onaylaması durumunda vade seçenekleri belirlenir ve bir ödeme planı oluşturulur. Yüksek tutarlarda kredi çekmek isteyenlerin aylık gelirlerinin de fazla olması gerekir.

Aylık Belirli Bir Gelire Sahip Olmak

Konut kredisi kullanabilmek adına aylık belirli bir gelire sahip olmak temel kurallar arasındadır. Başvuru yaparken adaylardan, gelir belgeleri ya da maaş bordroları talep edilir.

 • Aylık belirli bir geliri ya da maaşı olmayanlar, ipotek ya da kefil ile birlikte kredi başvurusu yaparlar.
 • Ancak kefil ya da ipotek tercih edenlere çok fazla kredi çıkmaz. Bu nedenle maaş temel unsurlar arasındadır.
 • Maaş tutarına göre talep edilebilecek kredi miktarı da yükselir. Böylelikle kısa süre içerisinde ev sahibi olmak daha kolay hale gelir.

Geliri olmayan öğrenci ya da ev hanımlarının yüksek miktarlardaki konut kredisi talepleri olumlu sonuçlanmaz.

70 Yaşın Altında Olmak Gerek 

Ev kredisi kullanabilmek adına tüketicilerin 70 yaşının altında olmaları gerekir. Son dönemde önem verilmeye başlayan yaş sınırlaması, bankaların tüketiciler tarafından mağdur edilmemesi açısından önemlidir. Konut kredisi çekme şartları araştırmasında olanların yaş sınırlamasına dikkat etmelerinde de fayda vardır. 70 yaşın üzerindeki vatandaşların özellikle uzun vadeli konut kredisi kullanmaları yasaklanmıştır. Her tüketiciye kredi başvuru işlemleri sırasında hayat sigortası da yapılır. Bu sayede kaza ya da ölüm gibi durumlarda kalan borç geçersiz sayılır ve tüketici yakınları uğraşmak zorunda kalmaz.

Etiketler:
Konut Kredisi Çekme Şartları

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.