Konut Alırken Neden Tapusuna Bakmalısınız?

Konut Alırken Neden Tapusuna Bakmalısınız?

Konut Alırken Neden Tapusuna Bakmalısınız?

Pek çok insan konut satın aldığında bir tapu ile konutun kendisine ait olduğunu ispatlar. Yani konutun kime ait olduğunun resmi belgesi tapu ile belirlenmektedir.

Yeni bir ev satın alırken de, birçok farklı konut tipi olduğundan, farklı tapular söz konusudur. Gayrimenkul alışverişinizi yaparken tapu konusu oldukça önemlidir. Çünkü bu süre boyunca hisseli tapular ya da devredilen tapularda sorunsuz hazır oluş sağlandığında, birkaç gün içinde evin satışı da gerçekleşmiş oluyor.

Birçok farklı çeşit tapu vardır. Bunlar; hisseli tapu, kat irtifaklı tapu ve kat mülkiyetlitapu şeklinde oluyor.

Hisseli Tapu Nedir?

Hisseli tapu, arsa tapusu olarak bilinir. Bir arsa ya da taşınmazla ilgili birden fazla hak sahibinin olduğu durumlarda söz konusu olur. Eğer tüm hissedarlardan satın alamazsanız hissenin bir kısmını satın alabilirsiniz. Bu nedenle satılık menkulün kime ait olduğu bazı durumlarda belli olmayabilir.

Kat irtifaklı Tapu Nedir?

Yapılacak ve yapılan binalar için verilir. Yani evi müteahhite verme durumunda kullanılan tapu çeşididir.

Kat Mülkiyetli Tapu Nedir?

İskanlı gayrimenkuller için kullanılan tapudur. Kat mülkiyeti tapusunda kattaki yüzölçümüne göre belirlenir.

Benzer Haberler
Gayrimenkul Alımı İle Vatandaşlık Kazanmaya İndirim Geliyor

Türkiye'den 1 milyon dolarlık gayrimenkul alanlara Türk vatandaşlığı sağlanan düzenlemede miktarda indirime gidilecek. Dubai'de yapılan Cityscape fuarından yükselen sesler bu konunun üzerinde çalışmalara başlandığını gösteriyor.Habertürk'te yer a..

Emlak Konut'un Karı Düştü

Son 1 senedir yapılan konut kampanyaları neticesinde canlanan gayrimenkul sektörü son birkaç aydır duraklama evresine girdi. Öyle ki konut satışlarında yaşanan düşüşler bunun en büyük göstergesi. Bu düşüşler şirketlerin kar oranlarını da yakın..