İstanbul'a dev şehir parkı müjdesi!

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 17.11.2017
  • 933 OKUNMA
  • 0 YORUM
İstanbul'a dev şehir parkı müjdesi!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbullulara büyük müjde verdi. İslam İşbirliği Teşkilatı 1. Su Konseyi Toplantısı’na katılan Bakan Eroğlu, İstanbul’a dev bir şehir parkı inşa edileceğini söyledi.

İstanbul’a yapılması planlanan parkın çok büyük olacağını belirten Eroğlu, “New York’taki Central Park’ın 3 misli büyüklüğünde olacak.” dedi. Şehir parkının ismi de şimdiden belirlenmiş, Kanuni Sultan Süleyman Parkı.

Şehir parkının lokasyonun nerede olacağı da merakla beklenirken Bakan Eroğlu açıkladı. Kanuni Sultan Süleyman Parkı Ümraniye, Beykoz, Üsküdar hudutlarında yer alacağını, 7 kapılı, 7 bahçeli, Belgrad Ormanı gibi şehir ormanı olacağını belirtti.

İstanbul’u yeşillendirmeye de hız kesmeden devam eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı, şimdiye kadar 21 milyonu aşkın ağaç dikildiği açıklandı. Bunun yanında da büyük şehir parkı kurma çalışmalarının da devam ettiklerini söyledi.

Dünya üzerinde de bu yapılacak olan dev şehir parkına benzer parklar bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Portekiz’in Lizbon kentinde bulunan Lisbon Monsanto Forest Parkı, Avustralya’da bulunan Kings Park Perth, Tokya’da 1873 yılında kurulmuş olan Ueno Park ve New York’ta bulunan 1857 yılında açılan her yıl 37,5 milyon ziyaretçisi bulunan New York Central Park.

Etiketler:
Veysel Eroğlu, Kanuni Sultan Süleyman Parkı, İstanbul
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.