Kentsel Dönüşümde Kira Destekleri Arttı

Kentsel Dönüşümde Kira Destekleri Arttı

Son yıllarda ivme kazanan kentsel dönüşüm projeleri ardı sıra birçok karmaşık konuyu ardı sıra getiriyor. Bu konuların başında hiç şüphesiz kentsel dönüşüm uygulanan alanlarda ikamet etmekte olan ailelerin kentsel dönüşüm süresince yaşayacakları barınma söz konusu oluyor.  

Bazı bölge ve şehirlerde devlet eliyle yapılan kentsel dönüşüm projelerinde hak sahiplerine takdir edilen konut ya da arsa fiyatının hak sahibine nakden ödenmesi veya yeni yapılacak yerde hak sahibine konut verilmesi şeklinde karşılık veriliyor.

 Bunlardan en çok uygulananı kentsel dönüşüm kapsamına alınan bölge sakinine yeni ikameti tamamlanıncaya kadar mağduriyetinin giderilmesi için yapılacak kira bedelidir.

Kiralar Sınırlı

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında anlaşmalı olarak binasını tahliye eden hak sahibi talebi doğrultusunda kira yardımı alıyor.

Kentsel dönüşüm kira yardımı konut inşa süreleri göz önünde bulundurularak maksimum 18 ay olarak ödenmektedir. Kira yardımı il nüfusuna orantılı olarak ödeniyor. Örneğin nüfusu 300 bine kadar olan illerde aylık kira yardımı 480 lira, 4 milyondan fazla illerde ise 750 lira olarak ödenmektedir. Ayrıca 2 milyon- 4 milyon arası nüfusa sahip illerde kiracıya yapılacak taşınma yardımı 1400 lira olarak veriliyor.

Benzer Haberler
Deprem, Gözleri Bodrum'daki Riskli Binalara Çevirdi

Turizmin başkentlerinden Bodrum'da Perşembe gecesi yaşanan 6.6 şiddetindeki deprem, can kaybı yaşanmadan atlatılmıştı. Deprem ucuz atlatılmış olsa da deprem sonrası ilçede bulunan binalar hasar görmüştü. Yaz döneminde nüfusu 1.5 milyona ulaşan Bodrum'daki bina..

Ali Ağaoğlu O Sözleri Kuveyt Prensesine Söyledi

BBC’ye verdiği röportaj ile Ali Ağaoğlu Kuveyt Prensesine cevap verdi. Yapmış olduğu açıklama ile gündeme oturan Ağaoğlu Kuveyt kraliçesine ‘s..git dedim’ şeklinde açıklama yaptı. Ağaoğlu Şirketler Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı olan Ali Ağaoğlu..