Tarih kokan Süleymaniye yenileniyor

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 24.01.2018
  • 0 YORUM
Tarih kokan Süleymaniye yenileniyor

İstanbul’un Süleymaniye semtinde bulunan tarihi evlerin restoresi için girişimler başlatıldı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, ahşap cumbalı evlerin restore edileceğini belirtti.

İstanbul’un tarih kokan, evleriyle, görüntüsüyle eski İstanbul’u halen yaşatan Fatih’i  Süleymaniye semtinde restore çalışmalarına karar alındı. UNESCO tarafından da ‘dünya mirası’ olarak gösterilen Süleymaniye için, yineleme çalışmaları hakkında bilgi veren Demir, “KİPTAŞ ile Fatih Belediyesi’nin birlikte yürüteceği Süleymaniye’yi Yenileme Projesi’nde önemli aşamalar katledildi. Proje 39 ada, 733 parsel ve 102 bin metrekarelik alanda 707 binayı ilgilendiren büyük bir dönüşüm ve yenilemeyi kapsıyor. Belgelerden hareketle geçmişte yok edilen evlerin yeniden ihyasıyla ilgili çalışmalar yapılacak” dedi.

Restore çalışmaları sırasında KİPTAŞ ile hareket edeceklerini belirten Mustafa Demir, hayalimizdeki İstanbul gibi en fazla üç katılı binaların olacağını söyledi. Bina sayısını da üçte iki azaltacaklarını belirtti. Çalışmaların planlarını yaptıklarını ve hızlı bir şekilde işe başlayacaklarını söyledi.  

Etiketler:
Süleymaniye, Mustafa Demir, KİPTAŞ
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.