Özhaseki kentsel dönüşüm için belediyelere bilgi verdi

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 06.11.2017
  • 0 YORUM
Özhaseki kentsel dönüşüm için belediyelere bilgi verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki inşaat sektörüne bomba gibi haberi düştü. Artık bundan sonra yüksek binalara izin verilmeyecek.

Özahaseki, MÜSİAD İnşaat Sektörü ve Kentsel Dönüşüm Temalı Türkiye İstişare Toplantısı’na katıldı. Kentsel dönüşüm ile ilgili bilgi verdi. Bundan sonra yerli malzeme kullanılacağını belirtti.

Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm yapılacağı yerlerde yüzde 100 yerli mal kullanan belediyelere öncelik verecek. Krediyi onlara vereceğini, dışarıdan mal kullanmama garantisi alacaklarını açıkladı.

Eski yapıların ve riskli binaların olduğunu söyleyen Özhaseki, bunların bir an önce yenilenme çalışmalarını başlatmak istediklerini söyledi. Yılda 500 bin konut yenileyerek riskin azaltılması gerekiyor. Bunun içinde sıfır faiz ile belediyelere ilk iki yıl için ödeme yapılacağı geri ödemenin ise 3 yıl içerisinde alınacağını söyledi.

En önemlisi ise İstanbul’da 600 bin yenilenmesi gerekiyor. Deprem olmadan bir an önce kentsel dönüşüm ile hepsini yenilenmesi için Başbakan ve Cumhurbaşkanına da ilettiğini açıkladı.

Önceki kentsel dönüşümlerde hata yapıldığını belirten Özhaseki, belediyelerin uyarıldığın bina bazlı değil alan bazlı kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini anlattı. Bina bazlı kentsel dönüşümde alt yapı düşünülmüyor. Bunun için buna dikkat edileceğini söyledi.

Etiketler:
Mehmet Özhaseki, inşaat sektörü, Kentsel dönüşüm
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.