İstanbul'un yeni gözbebeği; Maltepe

  • Yazar: Yusuf BOZ
  • 21.12.2017
  • 98 OKUNMA
  • 0 YORUM

Pazarlama ve Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Yusuf BOZ
yusuf.boz@gayrimenkulprojeleri.net

İstanbul’un nezih, sakin, güzelliği ile herkesin dikkatini çeken ilçesi Maltepe’de gayrimenkul yatırım araştırması yaptık. Maltepe İstanbul’un eski yerleşim yerlerinden biri olan ve Anadolu yakasının gözde ilçelerinden birisidir. Mavi ile yeşilin bir arada olduğu Maltepe canlılığını ve insanların gözdesi olmaya devam ediyor.

Son 10 yıla baktığımız vakit İstanbul’un neredeyse tüm ilçeleri değerlenmeye başlamış durumda. Avrupa yakası ayrı bir güzellikte Anadolu yakası ayrı bir güzellikte yenilenmeye devam ediyor. Özellikle kentsel dönüşümlerle beraber insanlar rahatlıkla ilçe ayırt etmeksizin ev alabiliyorlar. Maltepe’de bu son yıllarda değerine değer katan albenisi hızla artan ilçelerden biri oldu.

Maltepe kentsel dönüşümlerin yanı sıra eğitim anlamında da çok cazip hale gelmeye başladı. Çevresinde bulunan üniversiteler sayesinde markalı projelerin vazgeçilmez adresi oldu. Aileye, öğrenciye hitap eden siteler, rezidanslar ile harika bir görünüm kazandı. Ayrıca, sahil tarafındaki yenileme çalışmaları, ticari mekanların açılması Maltepe’de genç nüfusun artışına sebep oldu. Tabi ki bir yandan da bu kadar talep olan bir yerde konut fiyatları da artmaya başladı. Bu sebeple birçok inşaat firması rotasını Maltepe’ye kaydırmış oldu.

Türkiye çapında başarılı özel üniversitelerin bulunduğu Maltepe’de şimdi de devlet üniversiteleri kampüslerini kurmaya başladı.  Metrekare fiyatları 3-4 bin civarında seyrederken son dönemlere baktığımız zaman bu fiyatların 7-8 bin lira olduğunu görüyoruz. Sahil kesimindeki fiyatlarla iç taraftaki fiyatlar neredeyse eşit duruma geldi. Bunun da büyük aktörü eğitim yerleri oldu.

Lokasyon bakımından da çevreyollarına, havalimanına, alışveriş merkezlerine, eğitim merkezlerine çok yakın olması tercihi daha da arttırıyor. Metronun da gelmesi ile Avrupa yakasına yüzeye çıkmadan direk yerin altından geçme imkanı bulunuyor. Bu da İstanbullu için büyük bir avantaj sağlıyor. Trafik, kalabalık içine girmeden rahatça ulaşımınızı sağlayabiliyorsunuz. Yenilenmesinin yanı sıra eski yapısını da kaybetmiyor. Kentsel dönüşüm olsun yeni projeler olsun Maltepe’nin o sakin, nezih görüntüsünü kaybettirmiyor.

Sonuç olarak yapmış olduğumuz gözlemler ve vatandaşların görüşlerine baktığımızda Maltepe’nin hem oturmaya yönelik hem yatırıma yönelik bir ilçe olduğunun sonucuna varıyoruz. Özellikle ileri ki dönemlerde yeni metro hatlarının açılması, yeni projelerin getirilmesi, kentsel dönüşümlerin yapılması gibi çalışmalar Maltepe’nin değerine değer katacağı görülüyor.

Etiketler:
Maltepe, Maltepe kentsel dönüşüm, kentsel donusum

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.