İnşaattan Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yazar: Hamza Gundogan
  • 21.08.2018
  • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

İnşaat firmaları henüz proje tamamlamadan daireleri satışa koyuyor. Amaç yatırım yapmak ya da ev sahibi olmak olsun temelden ev almanın riski büyüktür çünkü inşaat şirketin ya da müteahhidin inşaatı bitiremeden iflas etmesi gibi bir olasılık söz konusu olabilir. İnşaatların tamamlanamamasında birçok etken söz konusudur. Proje finansmanı özkaynaklardan sağlanamıyorsa, finansman garanti olmadan projeden satış yapılması, ekonomik şartlardaki ve taşeron şirketlerden kaynaklanan olumsuzluklar bu etkenlere bazı örneklerdir.  Yatırım için en iyi yol temelden ev satın almaktır çünkü bu sistemde evler çok cazip fiyatlara satışa sunuluyor. Hem müteahhit hem de ev alacak olan vatandaşlar karlı çıkıyor. Ev alacak olan vatandaş evin hangi cepheye baktığını, daire sayısını ve ne gibi özelliklere sahip olduğunu gösteren maketten konut hakkında bilgi sahibi olurken araziyi bulan ve üstüne proje geliştiren müteahhitler cebinden para çıkmadan reklam yoluyla inşaata başlıyor ve projenin büyük bir kısmını satıyor. Maket üzerinde gördüğü evde oturmayı planlayan vatandaş ise hayal kırıklığına uğrayabiliyor. Temelden ya da inşaattan ev alıyorsanız projenin tamamlanamaması dâhilinde önden vermiş olduğunuz paranın kaybını yaşayacak aynı zamanda ise ev sahibi olma hayalleriniz yıkılacak. Konut alacakların hayallerinin ya da yatırımlarının boşa gitmemesi adına ön ödemeli taksitle konut satışı özel olarak düzenlenmiştir. Bu sözleşme ve ön bilgilendirme formu en az bir gün önceden verilmelidir. Zarara uğramak istemiyorsanız eğer inşaattan ev alırken dikkat edilmesi gerekenler var. İnşaatı yapacak olan firmanın güvenilir olması, daireyi söylenilen tarihte teslim edecek güvenceyi veren kurum olmasına özen gösterilmelidir. Kat irtifakı kurulması dâhilinde sizin apartmandaki yerinizi gösterecek olan tapu verilmelidir. Kat irtifak tapusu inşaat haklarınızı güvence altına alır. Satın alacağınız evin kullanım ile satış metrekaresini incelemeniz gerekir çünkü her satıcı güvenilir olamayacağı için ciddi farklılıklar söz konusu olabilir.

Elden Yapılan Ödeme

Yapı ruhsatı alınmış konutların en büyük avantajı bina tamamlama sigortasıdır. Müteahhidin iflas etmesi durumunda ya da evin teslim edilmesi gereken tarihten 12 ay geçmiş olmasına rağmen hala teslim edilmemişse bina tamamlama sigortası sayesinde vatandaş ev sahibi olma hayallerine devam edebiliyor. Bu sigortayı müteahhit yaptırır ev alacak olan kişi ise müstakil teminat senetlerini öder. Senetleri elden ödemeniz durumunda geçerli olmayacaktır bu nedenle banka aracılığıyla yapmanız gerekir. Müteahhitin belirlediği bankadan alacağınız bağlı kredi ödeyeceğiniz kısmı teminat kapsamında olmakla beraber bağlı krediyi almadan ödenen tutarlar teminata girmez. İnşaat tamamlanamaz ya da müteahhit iflas ederse ya da teslim tarihinin üzerinden en az 12 ay geçerse altı ay içinde sigorta şirketinden talepte bulunulmalı. Sigorta şirketi ise bu durumda müteahhide ödenmiş olan anaparayı faiziyle beraber alıcıya öder.

Teminatsız Satış

Bina tamamlama sigorta sözleşmelerinde sigorta şirketleri, tamamlanamamış inşaat projelerine özel bir hüküm konarak konut alıcılarına ödeme yapmak yerine projenin tamamlanması sağlanabilir. En geç konutunuzun 24 ay sonra teslimi gerekir. Sigorta şirketi bir nevi müteahhit olmuş olur. Bina tamamlama sigortası yaptırmak zorunlu olmamakla beraber konut sayısı 30 ve daha fazlaysa bina tamamlama projesi ya da teminat gösterilmesi zorunludur. Teminatsız projeden peşin ya da taksitli konut satış yapılamaz. Hakediş sistemi, banka teminat mektubu, bağlı kredi ile teminat veya Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kabul edilen bina tamamlama sigortasından başka teminatlardır. İnşattan ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerden olan teminatlı konut satın almak sizi olası iflastan korur.

Etiketler:
İnşaattan Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.