İnşaat Sektöründe Dikkate Alınması Gerekenler

İnşaat Sektöründe Dikkate Alınması Gerekenler

Türkiye son yıllarda büyüme trendini yakalamış ve bu trend üzerinde kısmen yavaşlasa da toplamda büyüme göstermektedir. Ülkelerin büyümesinde lokomotif rol oynayan inşaat sektörü ülkemizde de gelişme göstermektedir. Gerek konut sektöründe nitelikli yapıtların sunulmak istenmesi gerek alımlara yönelik artış, sektörün büyümesine sebep olmaktadır. İnşaat sektörü peşinden sürüklediği diğer sektörlere de iş imkânı sağlayarak pek çok sektöre hareketlilik getirmektedir.

Ülke Ekonomisindeki Yeri

Ülkemizde uygulanan yeni projelerin büyüklüğü ve ülkede başlatılan kentsel dönüşümle birlikte sektörde hareketlilik mevcuttur. Ekonominin dinamosu olarak görev yapan inşaat sektörü döviz ve kur dalgalanmalarından etkilenmese de yatırımcı endişe eder düzeydedir. Son zamanlarda ülkede yaşanan döviz artışı ülke dışından alınan ürünlerin pahalanmasına sebep olmaktadır. Kur artışı konutlara zam olarak yansıması sektör üzerinde olumsuz durumları beraberinde getirirken tecrübeli sektör yöneticileri konut satışında ödeme kolaylığı sunarak kur dalgalanmasından doğan olumsuzluğun önüne geçmeyi amaçlamaktadır.

Türkiye genelinde başlatılan TOKİhamlesi ile rekabet ortamı oluşturularak alıcılara daha nitelikli konutlar daha cazip fiyatlarla sunulur duruma gelmiştir.

Benzer Haberler
Rapor Açıklandı: Türkiye’yi Tercih Eden İlk 10 Ülke

Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu, gayrimenkul sektörünün tüm kesimlerini üçer dönem halinde inceleyerek GYODER Gösterge 3. Çeyrek Raporu’nu açıklamaktadır. İnceleme sonucunda 2015 yılı Ocak – Eylül aylarında Tü..

Afyonkarahisar Masal Dünyası Parkında Sona Gelindi

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından Uydukent-Yeşilyurt Semtinde yapılan Masal Dünyası Parkı’nda son çalışmalara gelindi.Uydukent-Yeşilyurt semtinde yapılma aşamasının bitmesine az bir zaman kala parkın iç kısmında olan kayanın da doğallığının bozulmamasına özen gö..