İngiltere'nin en dar sokağı 'Parliament Street'

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 04.01.2018
  • 0 YORUM
İngiltere'nin en dar sokağı 'Parliament Street'

Dünyanın farklı farklı yerlerinde değişik yapılar, ilginç sokak, caddeler gibi yerleri ile karşılaşmak mümkün. İşte bunlardan biri olan sokak ise ‘Parliament Street’. İngiltere’nin en dar sokağı olarak biliniyor. Geçmek yürek istiyor. Sokağın ne gibi özelliği var diye baksanız da, en önemli özelliği ‘dar’.

En Dar Sokak

‘Parliament Street’, Londra’nın Exeter bölgesindeki en hareketli caddesinde bulunan bir sokak. Bu sokağı yürürken gözünüzden kaçırabilir, bulamayabilirsiniz. Bu yüzden yürürken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü sokağın en dar yeri 63 cm, en geniş yeri ise 1.2 metre. Bundan dolayı buraya girmeden önce iki kez düşünmeniz gerekecek.

Bu sokak caddeler arasında kestirme yol olarak kullanılıyor. Fakat cesareti olanlar için. Sokaktan geçerken üzerine duçar geliyor hissi, boğulma hissi veriyor. Bu yüzden stenophobia ve klostrofobi gibi rahatsızlıkları olanlar buradan geçmeden önce iyice düşünmeleri gerekiyor. Dünyanın en dar sokağı olarak biliniyor.

Neden Parliament ?

‘Parliament Street’ 1300’lü yıllarda inşa ediliyor. O zamanlar dar sokak anılıyor ve çöp yeri olarak kullanılıyor. Daha sonra 400 sene sonra parlamentodan çıkan karar sonucunda isim değişikliği yapılıyor. İleri ki zamanlarda genişlet çabaları yapılsa da izin verilmiyor.

Etiketler:
Parliament Street,Londra, İngiltere
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.