Ev Vergisi Borcunu Öğrenmek Çok Kolay!

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 15.07.2018
 • 0 YORUM
Ev Vergisi Borcunu Öğrenmek Çok Kolay!

Ev vergisi ödeme işlemleri bilindiği üzere ilgili belediyeler tarafından takip edilmekte ve bağlı olunan belediye üzerinden yapılmaktadır. Ev vergisi ödeme zamanları yaklaşanlar ev vergisi borcunu nasıl öğrenebilirim konusunda e-belediye sistemine giriş yaparak ilgili borçlarını internet üzerinden oldukça kolay ve zahmetsiz bir şekilde öğrenebilirler.  Ancak bazı belediyeler bu sistemi aktif olarak kullanmakta olup bazı belediyeler ise sistemi kullanmayı tercih etmiyor olabilir.  Bu durumda GİB üzerinden sorgulama yapılmalı. Bizzat ilgili belediyeye giderek de ev vergisi borcu öğrenilmesi mümkün.

Ev Vergisi

Ev ve iş yeri sahiplerinin her yıl ödemesi gereken vergi türüdür.Gelir İdaresi Başkanlığı emlak vergisinin ödeneceği tarihleri her yıl önceden belirler.  Yıllık olarak bölünen emlak vergisi ilk taksit için mart ve mayıs aylarında, ikinci taksit için kasım ayında ödemek üzere iki adet ödeme kabul eder. İsteyen kişiler tek seferde de var olan tüm borçlarını kapatabilir.

Ev Borcu Öğrenme

İş yeri ya da evin sınırlarında bulunan belediyeler üzerinden emlak borcu öğrenme işlemleri yapılabilir. Kişilerin öncelikle e-belediye sistemine giriş yapmaları gerekiyor. Borç, tahakkuk, tahsilat, gibi daha pek çok işlem de internet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

 • Emlak vergisi bilindiği üzere gayrimenkul sahiplerinin ödediği vergi türüdür. Ayrıca iş yeri sahiplerinin ve arsa sahiplerinin de emlak vergisi ödemesi şart.
 • E- devlet sistemine erişim sağladıktan sonra belediyeler bölümüne giriş yapmanız gerekiyor.
 • Daha sonra bağlı bulunduğunuz belediye üzerinden işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün.
 • Bağlı bulunan belediyeler üzerinden de irtibat numaralarını aradıktan sonra e- belediye hizmeti verip vermediklerini öğrenmeniz mümkün.
 • Arazi sahipleri de arazilerin bağlı olduğu belediyeler aracılığı ile gelir idaresi başkanlığı üzerinden vergi borçlarını öğrenmeleri mümkün.

Ev vergisi borcunu nasıl öğrenebilirim diye düşünenler internet üzerinden vergi borçlarını sorgulayabilir.

Ev Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak vergisi ödeme işlemleri adına taşınmazın bulunduğu belediyeye başvuru yapılır. Ödeme işlemleri adına belediyeye gitmenize de gerek yok. Ödeme işlemleri PTT, Havale ya da emlak vergisi mükellef numaraları kullanılarak yapılabiliyor. E - belediye sistemi ile ödemeler oldukça kolay bir şekilde yapılabiliyor.

 • Vergi ödeme işlemleri arsa, mesken, iş yerleri gibi farklı oranlar hesap edilerek uygulanmaktadır. Gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye ödemeler kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
 • İş yeri sahipleri ve ev sahipleri emlak vergisi ödemek adına öncelikle ön başvuru yapar. Başvuru sürecinde gerekli olan birtakım belgeler bulunmaktadır.
 • Tapu fotokopisi olmak üzere, binalar için yapı kullanma izni fotokopisi, taşınmazın bulunduğu adres, beyan sahibinin arsa iş yeri adresi ve ikamet adresi gibi belgeler gerekiyor.
 • Ayrıca vergi numarası ve T.C. Kimlik bilgileri de gerekli olan bilgiler arasında yer almakta.

Yıl içerisinde iki taksit halinde ödeme yapılıyor. İlk taksiti ödemeyen mükellefler ise aylık olarak % 1.40 oranında gecikme zammı ödemek durumunda. Belediyeler tarafından ödeme yapmayan kişilerin ise banka hesapları üzerinden otomatik olarak vergi borcu tahsil edilmektedir.

Ev Vergisi Ödemek Zorunda Olmayanlar: 2006 yılında alınan Bakanlar Kurulu Kararı'na göre; hiçbir geliri olmadığını belgeleyen kişiler, gaziler ve emekliler olmak üzere dul, yetim olanlar 200 metrekareyi geçmeyen tek mesken adına emlak vergisi ödemek ile mükellef değildir.

Ev Vergisi Nasıl Hesaplanıyor: Arazi, bina ya da iş yerleri için farklı oranlarda yıl içinde asgari rayiç değerler üzerinden bir hesaplama yapılmaktadır. Ev vergisi borcunu nasıl öğrenebilirim konusunda araştırma yaptıktan sonra ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Etiketler:
Ev Vergisi Borcunu Nasıl Öğrenebilirim
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.