Bakan Özhaseki İklim Değişikliği Konferansı'nda açıklamalarda bulundu

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 17.11.2017
  • 0 YORUM
Bakan Özhaseki İklim Değişikliği Konferansı'nda açıklamalarda bulundu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Almanya’da katıldığı İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP23) konuştu.

İklim değişikliği dünya için çok büyük bir problem. Küresel ısınmanın da bu sebeple etkileniyor. Özhaseki, küresel ölçekli bu tehdite karşı, yine küresel bir ittifakın şart olduğunu belirtti.

Özhaseki, Paris Antlaşması’nın uygulama esaslarının adil, kapsayıcı ve herkese uygulanabilir nitelikte olmasının son derece elzem olduğunu söyledi ve “Uygulamadan beklentilerimiz, benzer ekonomik gelişmişlik seviyesine sahip ülkelerin aynı imkanlara erişim sağlamaları ve benzer sorumluluklar üstlenmeleridir. İnanıyorum ki burada alınacak kararlar, anlaşmanın hakkaniyetle uygulanmasına zemin oluşturacaktır.” dedi.

Türkiye iklim değişikliği ile mücadele de son derece yardım ederek ilerlediği görülüyor. Son 15 yılda yenilenebilir enerji üreterek büyük ölçekli yatırımlar yapıyorlar. Ayrıca, çevre dostu ulaşımlardan da bahseden Özhaseki, iklim değişikliği konusunda herkesi bilgilendirildiğini ve yeşile dayalı bir ülke yapacaklarını söyledi.

Yaşanılabilir bir dünya için çalıştıklarını söyleyen Özhaseki, son 14 yılda ormanlık alanların yüzde 45 arttırıldığını söyledi. Kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte doğaya uygun binalar yapılmaya başlandı. Bu sayede binalarda yüzde 30 oranında enerji tasarrufu oluyor.

Türkiye’nin 2020 yılında yapılacak olan 26. Taraflar Konferansı’na ev sahipliği yapmak için aday olacağını söyleyen Özhaseki, “Bu ev sahipliğinin ülkemizde iklim değişikliği ile mücadele için farkındalığı artıracak eşsiz bir fırsat olduğuna inanıyoruz ve bu konuda desteklerinizi bekliyoruz. Konferansın başarı ile sonuçlanmasını diliyor, Türkiye olarak bunun için yapıcı tutumumuzu sürdüreceğimizi belirtmek istiyorum.” dedi.

Etiketler:
Mehmet Özhaseki, COP23, iklim değişikliği
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.