Gökey Yılmazer ile Sosyal Medyanın Gayrimenkule Etkisi

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 31.07.2018
Gökey Yılmazer ile Sosyal Medyanın Gayrimenkule Etkisi
Gökey Yılmazer

İş Geliştirme Sorumlusu

1) Gökey Bey merhabalar. Öncelikle kısaca sizleri tanıyabilir miyiz ? Bizlere hayat hikayenizden bahseder misiniz ?

Ben Gökey Yılmazer, 1986 İstanbul doğumluyum. Radyo, Sinema ve TV alanında Lisans ve yüksek lisans eğitimi aldım. Çalışma hayatıma Passaparola’da editör ve soru yazarı olarak başladım. Sonrasında 2 farklı yazılım şirketinde webcast ve web sitesi yazılım projelerinde proje yöneticiliği yaptım. 2015’te ShiftDelete.Net’te iş geliştime sorumlusu olarak çalışmaya başladım. 3 yıldır buradayım. Kariyerim süresince 2.500’den fazla proje tamamladım.

2)Shiftdelete sitesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

ShiftDelete.Net, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen teknoloji web sitesi durumunda. Alexa’da ilk 40 içerisinde 38. sırada. Aynı zamanda aylık 30 milyon sayfa görüntülenmesi ile 12 milyon tekil ziyaretçisi var. Sosyal medya kanalları oldukça güçlü, YouTube’da 730 bin, Instagram’da 161 bin, Twitter’da 972 bin, Facebook’ta da 444 bin seviyesinde takipçisi var.

3)Shiftdelete sitesi üzerinden yabancılara ulaşmak için firmalar sizden yardım alıyor mu?

Hedef kitlesine göre alabiliyor, evet.

4) Gayrimenkul sektörün de konut satışının internet üzerinden güvenilirliği nedir ?

İnsanlar interneti kullanarak bilgiye artık çok hızlı bir şekilde erişebiliyor. Bu bazı durumlarda her ne kadar avantaj olsa da maalesef misenformasyon ya da dezenformasyonu da beraberinde getirebiliyor. Web sitelerinde görülen ürünler güvenilir kaynaklardan kontrol edilmediğinde, beklendiği ya da görüldüğü gibi çıkmayabiliyor. Bu durum, konutlar için de geçerli. Web sitelerinde görülenle satın almak istediğiniz konut tam olarak aynı olmayabiliyor. Bu durumda da zaman ve kaybı yaşanabiliyor. Ama bu güvenilir kaynaklar olmadığı anlamına da gelmiyor tabii. Yine de taşınmaz ya da araba gibi değeri yüksek satın almalar yaparken, fiziksel olarak görmek kişilerin içlerini rahatlatabilir.

5) Son yıllardaki en çok kullanılan sosyal medyanın gayrimenkul piyasasına etkisi nelerdir?

Son dönemde özellikle Instagram sosyal medya mecrası olarak oldukça revaçta. Bu sebeple kişileri satın almaya yönlendirmek isteyen markalar web siteleri veya fenomenlerle çalışarak, reklam vermeye başladılar. Bu sayede, bundan birkaç yıl önce mümkün olmayan erişimlere ulaşma imkanı doğdu. Instagram ve bunun gibi önde gelen mecralar, markaların bilinirliğine katkıda bulundu ve satışlarına olumlu da yansıdı bu durum. Online medya, aslında gelenekselin yerini almaya başlıyor yavaş yavaş hızı ve erişimlerin ölçülebilir olması sayesinde.

6) Sizce gelecek yıllarda insanlar giyim, yiyecek, içecek vb. ihtiyaçları için rahatça kullandıkları internet üzerinden alışverişi konut alırken de kullanacak mı?

Bu biraz alışkanlıklarla alakalı. Bizler teknolojinin içerisinde olan kişiler olarak, sıklıkla internet üzerinden alışveriş yapıyoruz. Ama bu alışkanlığa sahip olan bir kesim olduğu gibi, henüz internet üzerinden alışverişe sıcak bakmayan ya da mantıklı bulsa da bu yolu tercih etmeyen bir kesim var. Bu durum da ciddi bir potansiyel oluşturuyor aslında internet üzerinden online satış yapan markalar için. İleride konutlar da VR, AR gibi teknolojilerin de desteği ile online olarak satışa sunulabilir belki, neden olmasın?

7) Gayrimenkul sektöründeki firmalara tavsiyeleriniz nelerdir?

Artık deneyim her şeyden önemli. Teknoloji hayatımıza entegre olmuş durumda ve hayatımızı kolaylaştırıyor. Online alışveriş yapanlar ya da bir ürünü almadan önce özelliklerini merak edenler, deneyimi de görmek istiyor. Bu bilgilere de güvenilir kaynaklardan erişmek istiyor. Benim tavsiyem, ürünlerinin her ne olursa olsun, deneyimini göstermeleri ve potansiyel kitleye güvenilir bir kaynak olarak destek vermeleri.

Etiketler:
ShiftDelete.Net, gayrimenkul, sosyal medya