Gayrimenkulün Tapu Değeri Önemli

Gayrimenkulün Tapu Değeri Önemli

Gayrimenkullerin satın alınması sırasında düşük gösterilebilen tapu değeri, kısa vadede satışa dönüştürmek ve kar elde etmek isteyen yatırımcılar için oldukça büyük bir öneme sahip.

4 yıl içinde satılacak olan konutlarda tapu değerini düşük göstermenin fiyatı etkilediğini belirten uzmanlar, ayrıca satın alınan konutun vergi borcu olup olmadığına da dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Vergi borçlarının takip edilmesi için evi satan kişideki makbuzların kontrol edilmesi ya da ilgili belediyeden takip yapılmasının önemli olduğu belirtildi. Yani satılık daireler ile ilgili en önemli konunun önceki yıllara ait bir vergi borcunun olup olmadığının tespiti olduğu belirtildi.

Tapu Harcı Açısından da Önemli

Tapu harcı için önemli olan konutun tapu değeri, alıcı ve satıcının bu değer üzerinden ödediği binde 15 oranındaki tapu harcı açısından oldukça önemli.

Tapu harcının ödenmesi, diğer vergiler iyi bir şekilde hesaplanıp araştırıldığında, konutun daha sonraki satış değeri açısından oldukça önemli. Çünkü ödenmeyen vergi borçları, önceki satıcıdan talep edilebiliyor. Bu nedenle gayrimenkulün tapu değeri çok düşük olarak gösterilmemelidir.

Benzer Haberler
Giresun’a Hidroelektrik Enerji Santrali

Temiz enerji projesi kapsamında hayata geçirilen Giresun Çalıkobası Hidroelektrik Enerjisi Santrali’nin bir kısmı faaliyete geçti. Faaliyete geçen kısım tüm tesisin yarısına denk gelirken tesisin bu kadarı ile 9 bin hanenin bir yıllık elektrik ihtiyacının karşı..

Çağla Şıkel'in Villası Beğeni Topladı

Sunucu ve manken Çağla Şıkel, Balmumcu’da yer alan 4 katlı bir villada hayatını sürdürüyor. 2008 yılında Emre Altuğ ile evlenen Şıkel, bu sıralar eviyle gündemde. Çocuklarıyla beraber yaşayan manken, 2008 yılındaki evliliğini 2015 yılında sonlandırmıştı. Emre ..