GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPARKEN!..

GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPARKEN!..

    

Ev, arsa veya dükkan mı almak istiyorsunuz? Yani gayrimenkul yatırımı yapacaksınız.

 

Yapacağınız yatırımdan yüksek kazanç elde etmek için; doğru zamanda ve uygun fiyata alınan gayrimenkulünüzü fiyat artınca satmak bu işin en önemli ve en doğru kuralıdır.

Günümüzde gayrimenkul yatırımı, en önemli yatırım araçlarının başında geliyor. Peki bu gayrimenkul yatırımından daha çok kâr elde etmek için nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte size bazı ip uçları ve siz de bunları değerlendirdiğinizde daha çok kâr edebilirsiniz.

Öncelikle şunu kabul etmek lazım, gayrimenkul uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir. Acele verilen alış ve satış kararları yanlış yatırımlar yapılmasına neden olur. Risk hesaplamasını doğru yapmak, almak için de satmak için de doğru zamanı beklemek büyük önem taşıyor. Alacağınız gayrimenkulde hangi risklerin olduğu doğru araştırılmalıdır. Özellikle uzun vadeli riskler doğru analiz edilmelidir.

Herhangi bir risk içermeyen gayrimenkullerin arasında en uygun fiyata sahip olanının seçilmesi gerekir. Bu kârlılık açısında büyük önem taşıyor.

Yatırımcıların gayrimenkulün bulunduğu bölgenin durumunu özellikle araştırması gerekir. Bölgenin imar durumları, gelecek beş yıl içinde bölgenin değerini etkileyebilecek devlet yatırımları var mı? Araştırılmalıdır.

Ve özellikle henüz değerlenmemiş ama değerlenecek bölgelerden gayrimenkul satın almaya öncelik verilmelidir.

Konuta yatırım yaparken imar ve iskan izinlerinin incelemesi gerekir. Zemin incelemesinin de doğru bir şekilde yapılması gerekir. Ayrıca deprem ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklılığa ilişkin de bilgi edinilmelidir.

Arsa konuta göre çok daha uzun vadeli ve riski çok daha fazla olan bir yatırımdır. Arsa alacakların imar durumu, arsanın şekli ve konumuna dikkat etmesi gerekir.

Dükkana yatırım yapacakların da ya ana cadde üzerinde ya da yayaların yoğun olduğu bir konumda olan yerlere yatırım yapmalarında çok büyük fayda vardır.

En son olarak gayrimenkul yatırımı yapmadan önce mutlaka bu konuda uzman kişilerden destek almak gerekir bu da yatırımın riskini azaltmada çok etkili olacaktır.

Yatırımlarınızın kârlı olmasını dileriz.

Yusuf BOZ
yusuf.boz@gayrimenkulprojeleri.net

Pazarlama ve Gayrimenkul Yatırım Uzmanı

Benzer Makaleler
2017 yılında Türkiye'de gayrimenkul sektöründe neler olacak ?

2017'de Türk emlak piyasasında neler olacağı hakkında birkaç tahminimiz var. Artan yurt içi talebinden, düşüşte olan Lira'ya kadar, yeni yılda Türk emlak piyasasında neler olduğuna bakalım.Yurt içi emlak talebi artacakTurizm sektorü bu yıl darbe ..

Kentsel Dönüşümle Ortaya Çıkan Risk: Asbest

17 Ağustos 1999 tarihinde hafızalarımıza kazınmış olan o acı depremle birlikte, her birine paha biçemeyeceğimiz 17.480 canımızın yanı sıra ülke ekonomisi de yaklaşık olarak 16 milyar dolar gibi büyük bir yükle karşı karşıya gelmiştir. Toplumsal psikolojimizi derinden etkil..