Gayrimenkul Yatırım Fonları KDV Ödeyecek Mi?

Gayrimenkul Yatırım Fonları KDV Ödeyecek Mi?

Gayrimenkul Yatırım Fonları KDV Ödeyecek Mi?

Son günlerde konuşulmaya başlanan ve sermaye piyasası yatırım aracı olarak kullanılan gayrimenkul yatırım fonları son günlerde oldukça popüler olarak konuşulan konulardan biri oldu.

A.Ş. olarak kurulabilen GYO’ların açık uçlu yatırım enstrümanı GYF’lere katkı yapmaları bekleniyor. Bu fonlar yurt dışında çok sık görülüyor ve gayrimenkullerin menkul kıymetleştirilmesine imkan sağlıyor. Ayrıca büyük ölçekli gayrimenkullere likidite kazandırırken, yatırımcılarve gayrimenkul sahiplerini de buluşturuyor.

KDV Mükellefi Olma Durumu

GYF’lerin KDVmükellefi olma zorunlulukları bulunuyor. Satış, hizmet ve kiralama faturaları nedeniyle KDV tahsil eden bu kuruluşlar, ödedikleri KDV’leri de mahsup ederek aradaki tutarı vergi dairesine öderler.

Yani GYO‘larda da aynı durum söz konusu olmaktadır ve herhangi bir istisnai durum söz konusu değildir. Bu nedenle GYF’lerin alış ve gider faturalarında görünen KDV tutarları indirilecek KDV olarak biriktirilir.

Fon muhasebesinde GYF’ler KDV mükellefidir ve aylık KDV beyannamesi vermeleri gerekir. Yeni kurulması planlanan birçok GYO ve GYF bu konuyu bilerek harekete geçmektedir.

Benzer Haberler
Asyalı yatırımcılar Türkiye'nin peşinde

Türkiye içerisinde yeni bir gayrimenkul piyasası oluşuyor. Türkiye, Asya Pasifik ve Çin ülkeleri için Körfez’e alternatif bir yatırım alanı haline geliyor.Çin ve Asya Pasifik ülkeleri Türkiye'nin gayrimenkul sektörüne ilgi..

Martı Projesi Askıya Çıkarıldı

İstanbul Kabataş’ta yapılması planlanan Kabataş İskelesi Ulaşım Transfer Merkezi için çalışmalar 2016 yılının Aralık ayı içerisinde gerçekleştirilmişti. Bunun ardından çalışmalar hızla devam etmiş Temmuz ayının 5.gününde ise projeye Çevre ve ..