Gayrimenkul Sektöründe Üretici ve Tüketicinin Hakları Korunacak

Gayrimenkul Sektöründe Üretici ve Tüketicinin Hakları Korunacak

Gayrimenkul Sektöründe Üretici ve Tüketicinin Hakları Korunacak

Geçtiğimiz yıllarda önemli bir karar olarak uygulanmaya başlayan vekonut satın alan tüketicinin konutu iade etmesi durumunda parasını alma imkanını ortaya çıkarak bu durum, artık 90 günde değil 180 günde parasını iade alabilecek.

2014 yılında yürürlüğe giren bu yasa kapsamında ev alan tüketicinin 14 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeden konut ücretini iade alması mümkün olabiliyordu. Bundan sonra da 36 ay içinde yüzde 2’lik bir tazminat karşılığında da iade durumu olabiliyordu. Müteahhitfirmaların bu dönemde zor durumda kalacağı söylendiği için satıcıyı da güvence altına alan bir değişiklik yapıldı.

Bu değişiklikle satıştan dönmek için 24 ay üst sınır kabul edildi tazminat da kademeli olarak yüzde 8 oranına kadar artış gösterdi.

Her iki Taraf için Koruyucu

Her iki tarafın da haklarını koruyan bir düzenleme olan bu değişiklik kapsamında 90 günde geri alınan ücretin 180 günde alınması sağlanacak.

KONUTDER başkanı Ömer Faruk Çelik ise biz banka değiliz, o kadar kısa sürede iade yapamayız, aldığımız parayla inşaat malzemesi alıyoruz dedi.

Benzer Haberler
Çamlıca Camii Ne Zaman Açılacak?

Ne zaman açılacağı merak konusu olan Çamlıca Camii alınan bilgilere göre 2017 yılı içerisinde açılarak hizmete girecek. İnşaatının büyük bir kısmı biten cami  çok yakında  hizmete girecek.  Boğaz manzaralı olan cami konumu itibariyle &..

2016’da 683 Milyon Dolar Uluslararası Yatırım Geldi

Yabancıların konut projelerine olan ilgisi ve gayrimenkul satın alma konusundaki eğilimleri, sadece konut piyasasını değil, imalat ve hizmet sektörünü de etkiledi.Özellikle uluslararası sermayeli şirketler başta olmak üzere, perakendecilik sektörü, gayrimenkul kira..