Gayrimenkul Sektöründe Nöro Pazarlama

  • Yazar: Oğuzhan BULUT
  • 13.12.2017
Gayrimenkul Sektöründe Nöro Pazarlama
Seda GENÇ

Neuro-mar Nöropazarlama Danışmanlığı

1. Seda Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz, ayrıca sunduğunuz hizmetler hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik bölümünden mezun olduktan sonra, Bilgi Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi üzerine yüksek lisans yaptım. IBM, Garanti Bankası, TMOB gibi kurumsal firmalarda pazarlama ve iletişim yöneticiliği yaptıktan sonra 2015 yılında Neuro-mar Nöropazarlama Danışmanlığı’nın kurdum. Şu anda Nöropazarlama danışmanlığı yapıyor ve eğitimler veriyorum. Aynı zamanda dünyaca ünlü Nöropazarlama şirketi Neurons Inc’in Türkiye temsilcisiyim.

Neuro-mar olarak hem eğitim hem danışmanlık hizmetleri sunuyoruz. Firmalara zihinsel süreçler doğrultusunda, daha iyi bir marka-pazarlama stratejisi çizebilmeleri için danışmanlık veriyoruz. Yakın bir zaman önce dünyaca ünlü nöropazarlama şirketi Neurons Inc ile partner olduk. Dolayısıyla danışmanlığın yanında, nöropazarlama araştırmaları tarafında da oldukça kuvvetli olduğumuzu söyleyebilirim.

Kurumsal ve bireysel eğitimlerimiz oldukça talep görüyor. Pazarlama psikolojisi & nöropazarlama, dijital medyada nöropazarlama başlıkları altında özel eğitimlerimiz mevcut. İki ayda bir de genel katılıma açık, İstanbul ağırlıklı olmak üzere, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde nöropazarlama workshopları düzenliyoruz.

 2.   Başarı hikayelerinizden ve yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Nöropazarlama adına Türkiye’de bir çok konuda ilki gerçekleştirdik. Önce, Türkiye’deki ilk nöropazarlama akademisini kurduk. Yaklaşık 3 senedir eğitimlerimizi bu çerçeve altında veriyoruz. Türkiye’de birçok şehirde nöropazarlama workshopları düzenledik. Amacımız nöropazarlama konusunda farkındalık yaratmak ve doğru bilgileri aktarmak. Türkiye’de başka şehirlere de bu kadar gidip, sürdürülebilir eğitimler veren başka bir şirket yok.

Yine Türkiye’de ilk nöropazarlama webinarını biz gerçekleştirdik. İkincisi de 4 Ekim’de nöropazarlama liderlerinden Dr. Thomas Ramsoy’la birlikte gerçekleştiriyor olacağız.

Neurons Inc ile partnerliğimiz bu alanda attığımız en büyük adım oldu. Facebook, Google gibi dünyaca ünlü firmalarla nöropazarlama çalışmaları yürütmüş bir şirketin Türkiye temsilcisiyiz. Bu bizim için gurur verici olmakla birlikte, Türkiye için de araştırmaların kalitesi açısından önemli bir gelişme oldu. Nöropazarlama araştırmaları yürütüyorum diyen birçok şirketin araştırmalarının çöpe gittiğini biliyoruz. Dr. Thomas Ramsoy ve ekibinin araştırma tarafındaki deneyimleri bizi bu konuda da bir adım öne çıkarıyor.

Önümüzdeki dönemde güzel projelerimiz var. Henüz netleşmediği için bir şey söyleyemiyorum ancak Trükiye’de ilkleri yapmaya devam edeceğimizi söyleyebilirim :)

3. Son zamanlarda herkesin diline dolanan bir konu oldu, Neuro Marketing. Nedir bu? Birde sizden dinleyebilir miyiz?

Nöropazarlama, tüketicinin zihinsel süreçlerini anlayarak, belli uyaranlara verdiği tepkileri ölçümleyerek pazarlamaya yeni bakış açıları sunan bir yöntemdir. Websitesi, reklam, mağaza içi deneyim, yeni ürün geliştirme vs. pazarlamanın olduğu her noktada nöropazarlamadan faydalanmak mümkün. Klasik pazarlama yöntemlerinden farklı olarak, tüketici iç görüsünü insanlara soru sorarak değil, zihinsel araştırmalarla ortaya çıkarır. Tüketici davranışlarını tüketicilerin zihinsel süreçlerini anlayarak pazarlama stratejilerine döküyoruz. Çünkü biliyoruz ki, tüketicilerin verdiği cevaplar çeşitli faktörlerden etkilenip yanıltıcı olabilir, ancak beynimiz asla yanılmaz!

Firmaların çoğu tüketicinin de kendi gibi düşündüğünü zanneder. Çoğu pazarlama hatası bundan ileri gelir. İstediğiniz kadar alanınızda lider olun, ödüller alın, en kalitesini yapın… Tüketicinin ilgilendiği bu değil. İşte biz firmalara tüketiciyle ilgili göremedikleri bazı noktaları işaret edip, tüketicinin kalbine giden yolu göstermiş oluyoruz.

 4.Neuro Marketing hangi sektörlere nasıl bir yön verecek? Gelişmeler hakkında neler bekliyorsunuz?

Dijitalin hayatımıza hızlıca girmesiyle birlikte yeni dijital teknolojiler üzerinde nöropazarlama çalışmaları yürütülmeye başlandı. Arttırılmış/sanal gerçeklik teknolojilerinin hızlıca gelişmesi, özellikle perakende, oyun ve eğlence sektörüne yeni kapılar açıyor. Çok daha uzun vadede nanomarketing döneminin başlayacağını öngörüyoruz. Ancak henüz zamanı var, bir şeyler söylemek için erken.

 5. Peki, gayrimenkul satışı ve pazarlamasında nasıl faydalanabiliriz?

Gayrimenkul sektörü için de biyometrik ve psikometrik ölçümlerle müşterilerin bilinçdışında verdiği tepkileri açığa çıkarabiliyoruz. Müşterilerin bilinçli yanıtları, tepkileri aldatıcı olabilir. Bunu kasıtlı olarak yapmazlar, çoğu zaman farkındalık eşiği dışında gerçekleşen durumlardır. Nöropazarlama bu noktada müşterilerinizin kararlarının nelerden etkilendiğini ve gerçekte hangi duyusal uyaranlardan etkilendiğini anlayabilir. Bu gayrimenkul sektörü için oldukça iyi bir fırsat! Müşterilerinizin hangi görsel, işitsel, koku ve dokunsal uyaranlara olumlu tepkiler verdiğini önceden bilmekten daha güzel ne olabilir? :) Arka planda çalan seslerden, aldığımız kokulara ve kullanılan renklere kadar birçok uyarının algılarımızı pozitif ya da negatif etkilediğini biliyoruz. Bu bağlamda, doğru uyaranları doğru bir şekilde kullanıp pazarlama deneyiminizi iyileştirmeniz ve satışlarınızı arttırmanız mümkün.

 

Web: www.neuro-mar.com E-mail: contact@neuro-mar.com

Facebook: http://facebook.com/sedagenccom

Twitter: http://twitter.com/sitasg

Etiketler:
Nöro Pazarlama, neuro marketing, seda genç