Faruk Akbal'ın Gözünden 2017 Gayrimenkul Sektörü

Faruk Akbal'ın Gözünden 2017 Gayrimenkul Sektörü

Gayrimenkul Projeleri'nin bu ay ki konuğu Fuzul İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Akbal'dı.


1- 2016 yılını değerlendirir misiniz? Nasıl bir yıldı, hedeflere ulaşıldı mı?

Ülkemiz ve milletimiz için çok sıkıntılı bir yıl geçirdik malum. Gerek 15 Temmuz süreci ve terör olayları, gerek yılın son döneminde dövizin artışı, ülkemizi ve ekonomimizi olumsuz etkiledi. Yine de birlik ve beraberliğimizi koruyarak en kötü günleri atlattığımızı söyleyebiliriz. Dövizdeki dalgalanmanın merkez bankasının sıkı duruşu ile sabit bir ivmeye oturduğunu görüyoruz. 2016 genelinde hedeflerimizin üzerinde satışlar gerçekleştirdik. Milletimize destek olmak adına 2016 yılında fiyatları sabit tuttuk ve yabancı satışlarını da TL üzerinden gerçekleştirmemiz yatırımcıları çok memnun etti.

2- 2017 Yılı beklentileriniz nedir? Ülke ve sektör açısından.

Önümüzde bir Referandum var. Ülkemiz için en doğru sonucun çıkacağına inancımız tam böylece güven ortamı güçlü bir şekilde oturacaktır. Bu durumun piyasalara çok hızlı sirayet etmesini bekliyoruz. Sektörü hareketlendirmek için bir çok adım atılıyor. Gyoder bankalarla 240 ay vadeli konut finansmanı geliştirmeye çalışıyor. Bu sayede ödeme gücü kolaylaşacak ve kira öder gibi ev sahibi olmak kolaylaşacak. Yatırımcı içinde avantajlı bir durum evin peşinatını ödeyecek ve kiraya verecek. Hemen teslim veya teslimatı çok yakın olan projelere yatırım yapmakta fayda var. Özellikle yabancı satışları açısından alım gücü kolaylaştı. Doların sabit bir zemine oturmasıyla güven ortamı oluştu. Gayrimenkul yıllar içerisinde en güvenli yatırım limanı olma özelliğini koruyor. 2017 yılında 2 yeni projemiz var biri Gaziosmanpaşada biri Başakşehirde. 3. İstanbul projemizde talep beklenenin çok üzerinde. Bizde talebe yetişmek için 2. Etabımızı satışa açtık. Gaziosmanpaşada geliştireceğimiz 600 konutluk projemizde satışlar çok yakında başlayacak. Şimdiden ilgililerden talep mailleri geliyor. 2017 de referandum sonrası süreçte ülkemizi çok daha güçlü ve güzel bir gelecek beklediğini düşünüyorumGayrimenkul Projeleri
info@gayrimenkulprojeleri.net

Benzer Röportajlar
Sadi Sandilaç'tan 180 Dairelik Proje Çok Yakında !

1)Şirketinizi bize tanıtırmısınız?Sandilaç Yapı İnşaat 1990 yılında kurulmuş yurtiçi ve yurtdışında tecrübeli ekipmanıyla beraber sektörde ki tecrübelerimizin toplumsal ve ekonomik karar sağlayan önemli projeleri içeren farklı iş alanlarına taşıyarak yatırımc..

40 Yıllık Atmaca Güvencesi

1) Merhabalar. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz ve kısaca şirketinizi tanıtır mısınız ?Ağrılı bir aileyiz ve 40 yıla yakın bir ticaret geçmişimiz var. 1979 yılında rahmetli babam Hayrettin Atmaca'nın başlattığı bir yolculuğu devam ettiriyoruz . Atmaca ailesi olarak 3 sektörde fa..