Ev Alırken Tapu Masrafı Ne Kadar?

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 19.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Ev alırken tapu kaydının oluşturulabilmesi adına belirli bir ödeme yapılır. Vergi ve tapu daireleri üzerinden gerçekleştirilen ödemeler ile birlikte evin mülkiyeti kullanıcının üzerine geçer. Ev alırken tapu masrafı ne kadar? Araştırmasında olanların ise yıllık güncel fiyatlar konusunda detaylı bir şekilde araştırma yapmalarında yarar vardır. Genellikle belirtilen işlemler evrakların ve ücretin ödenmesi durumunda en kısa süre içerisinde gerçekleştirilir.

%1.5 Oranında Tapu Giderlerini Ödemek Şart

2018 yılında oluşturulan yeni düzenlemeler ile birlikte %1.5 oranında tapu gider masraflarının ödenmesi kararlaştırılmıştır. Peşin ya da kredi ile ev sahibi olmak isteyenlerin belirtilen ücreti temin etmeleri faydalarına olacaktır.

 • Satın alınan dairenin değerine göre verilen tapu işlem miktarı da farklılık gösterir.
 • Tapu harcı ödendikten sonra ev tüketicinin üzerine geçer ve istediği gibi değerlendirme hakkı vardır.
 • Daha öncesinde tapu fiyatları yüksek belirlenmiş 2018 yılı ile birlikte bazı indirimler oluşturulmuştur.

Gayrimenkul satış bedeli: Tapu masrafı, gayrimenkullerin satış bedeli olarak hesaplanmıştır. Ev, arsa, iş yeri ya da arazilerden birine sahip olanlar belirtilen satış bedelini ödemek zorundadırlar.

Her Yıl Tapu Harcı Miktarı Değişir

Her yıl tapu harç miktarı değişiklik gösterdiğinden dolayı, gayrimenkul almak isteyenlerin detaylı bir şekilde araştırmaları önemlidir. Harç tutarını ödemeyenlerin tapu işlemlerini gerçekleştirmelerine izin verilmez.

 • Tapu harcının alıcı ve satıcı tarafından ortak bir şekilde ödenmesine karar verilmiştir.
 • Önceleri satış bedelinin %4’ü alınırken günümüzde %3’ünün verilmesi yeterli olacaktır.
 • Yine aynı şekilde satış bedeli işlemler sırasında nakit olarak ödenmek zorundadır.
 • Tapu masrafları içerisine, emlak vergisi, komisyon ve diğer devlete kesilen ücretler dahil edilir.

İşlemleri tamamlayan ve tapu ücretlerini yatıran kullanıcılar bu sayede evlerine sorunsuz bir şekilde sahip olma imkanı bulurlar.

Alıcı Ve Satıcıdan Eşit Alınır

Devlet tarafından hazırlanan yasalar gereğince, tapu masraflarının hem alıcıdan hem de satıcıdan eşit oranda temiz edilmesi kararlaştırılmıştır. Bu noktada masrafları tek bir tarafın ödemesi mümkün değildir.

 • Harç bedeli her iki taraf içinde %2 oranında belirlenmişken, 2018 yılında %1.5’e düşürülmüştür.
 • 2018 yılında vergi ve tapu ücretlerinde indirim yapılması vatandaşların ekonomik anlamda zor durumda kalmadan işlemlerini gerçekleştirmelerine zemin hazırlar.
 • Evin değeri arttıkça tapu masrafları da çoğalacağından dolayı hesaplamakta fayda vardır.

Konut tapu işlemleri ile uğraşmak istemeyenler adına vekil verdikleri yardımcıları gerekli tüm süreçleri eksiksiz bir şekilde tamamlar. Bu sayede ev sahibi olmak daha pratik, kolay ve hızlı hale gelir.

Konut Değeri Üzerinden Tapu Harcı Hesaplama 

Ev alırken tapu masrafı ne kadar? Sorusunu yöneltenlerin, dairelerin değerine göre ücretlerinde değiştiğini söylemekte yarar vardır. 300 bin TL’lik bir ev alındığında toplam tapu harcı 9 bin TL olarak karşımıza çıkar. Belirtilen tutar ise 4500 TL olmak üzere alıcı ve satıcı arasında paylaştırılır. Her iki tarafın tapu ücretini ödemeden işlemlerini devam ettirmeleri mümkün değildir. 500 bin TL’lik bir ev alanlar için tapu ücretleri yaklaşık olarak 15 bin TL olarak belirlenmiştir. Evlerin fiyatları arttıkça tapuda ödenmesi gereken tutar da çoğalır.

Etiketler:
Ev Alırken Tapu Masrafı Ne Kadar?

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.