Ev Alırken Ödeme Nasıl Yapılır

  • Yazar: Hamza Gundogan
  • 22.08.2018
  • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Konut almaktan daha önemli olan ödemenin nasıl yapılacağıdır. Pek çok kişi alım- satım işlemlerinde güvenilir aracı olarak bankaları tercih eder. Banka yolu ile ödeme yapmak ve tapunun- ödemenin teminat altında olması, kişiler arasında gayrimenkul ticaretinin etkili ve tercih edilir yöntemlerinden biridir.

Konut kredisiyle satın alınan konutlar, çek ile veya blokeli çek sistemleri ile satın alınan konutlar gibi farklı seçenekler bulunur. Satın alınacak ev belirlendikten ve tüm resmi işlemleri yapıldıktan sonra pazarlık yapılır ve ödeme yöntemi seçilir. Ödeme yapılırken tapu masrafı ve tapu döner sermaye ücreti de dahil edilmelidir. Konu, ev alırken ödeme nasıl yapılır?

Konut Alımında Ödeme Nasıl Yapılmalıdır?

En güvenilir ödeme ağı olduğunu düşündüğünüz sistem, en güvenilir yöntemdir. Banka aracılığı ile konut ticareti yapmak, yüksek meblağlardaki parayı tapuda yahut resmi dairelerde dolaştırmaktan evladır. Ayrıca tapu işlemlerinin güvencesini sağlamak için de banka ödeme seçeneğini kullanmak daha avantajlıdır.

Konut kredisi kullanarak satın alınan evlerde, satıcıya ödeme doğrudan banka aracılığı ile yapılır. Tapu işlemlerinden önce bankaya bildirilir ve satış gerçekleştikten hemen sonra banka, ödemeyi doğrudan satıcının hesabına yapar. Çoğu zaman tapuda ödeme yapılır. Tapu memuru, işlemlerin tamamlanması için alıcı ve satıcı arasında ödemenin gerçekleştiğini görerek, tapuya onay verir ve konut satışı gerçekleşir.

Elden ve naklen teslimat yapılan para, noter onayı ile satıcıya verilir. Belediye ve tapu öncesi evrakların tamamlanması, konut satışı için gerekli resmi işlemlerin yapılmasından sonra, noter huzurunda evin satış bedeli satıcıya verilir ve onaylanarak işlem tamamlanır.

Bank Transfer İle Konut Ticareti

Ev alırken ödeme nasıl yapılır konusunda tercih edilebilen diğer bir yöntem ise online para transferleridir. Bank transfer olarak nitelendirilen havale veya Eft sistemi türünde, banka üzerinden gönderilen ödemeleri içeren yöntemdir. Tapu işlemi esasında gönderilen para mobil teknolojilerin de gelişmesi ile internet bankacılığından, banka talimatıyla ya da vekalet kullanılarak yapılan satışlarda, alıcının doğrudan bankaya havale etmesi şekillerinde yapılabilir.

Fakat banka havale sistemleriyle gönderilen ödemelerde, konutun tapu bilgilerinin tam ve doğru olarak yazılması gereklidir. Ada ve parsel bilgileri, konutun açık adresi, alıcının T.C kimlik adı, T.C kimlik numarası ve tapu kayıt bilgileri, banka havalesinde net ve detaylı olarak girilmelidir.

İpotekli satışlarda farklı uygulamalar yapılır. Banka aracılığı ile ödeme yapılır ve satış sonrası devam edecek olan konut ipoteği, satıcıdan alıcıya geçirilir. Konut alırken ödemenin nasıl yapılması gerektiği konusunda, çek ödeme seçeneği de bulunur.

Blokeli çek sistemi olarak adlandırılan yöntemde, tapu işlemlerinden önce alıcı konutun ödemesinin yapılması için blokeli çek kullanır ve tapu işleminden sonra, alıcının bu çek ile bankadan ödemeyi almasını sağlar. Blokeli çeklerde, işlem öncesi banka ile görüşülür. Hem alıcı hem de satıcı görüşerek, banka teminatında bulunan çekin, tapu kaydından sonra açık opsiyonla, satıcıya ödeme yapılmasını sağlar.

Ev Alırken Hangi Sistem Tercih Edilmelidir?

Konut kredisiyle ev satın alımlarında zaten doğrudan banka aracılığı ile ödeme yapılır. Güvenilir ticaret, güvenilir emlakçı ve güvenli ödeme faktörleri değerlendirilerek, banka yoluyla ödeme yapılması önerilir. Lakin para transferlerinde bankaların yüksek komisyon talep etmesi nedeniyle, alıcı ve satıcılar zaman zaman elden ödemeyi tercih ederler. Önemli olan güvenilir şekilde işlemlerin gerçekleşmesidir.

Tapuda ve noterde resmi ve yasal olarak yapılan işler gayet güvenli olduğu için tapu kaydı sırasında da ödeme yapılabilir. Tüm faktörleri değerlendirerek, size en çok avantaj sağlayan ödeme sistemini seçebilirsiniz.

Etiketler:
Ev Alırken Ödeme Nasıl Yapılır

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.