Ev Alırken Hangi Masraflar Çıkar?

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 09.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Konut sektöründe yaşanan gelişmeler ile birlikte birbirinden farklı projeler hazırlanmaya başlamıştır. Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilen konut kampanyalarına dahil olarak ev sahibi olmak isteyenlerin ise izlemeleri gereken bazı prosedürler vardır. Ev alırken hangi masraflar çıkar? Araştırmasında olanların abonelik açtırma, kredi, sigorta gibi unsurlara dikkat etmeleri gerekir. Kolay gibi görünse de ev almak son derece zahmetli ve dikkat gerektiren bir süreçtir.

Tapu Harcı Ödemesi

Peşin ya da kredi ile ev sahibi olanların ilk ödemeleri gereken ücret, tapu masraflarıdır. Evin değerine göre tapu ücreti de değişiklik gösterebileceği için güncel fiyatlar konusunda bilgi sahibi olmak gerekir.

 • Tapu ücretini satıcı ve alıcı eşit miktarda ödemek zorundadır.
 • 2018 yılı için tapu fiyatları ise %1.5 olarak belirlenmiştir. 200 TL’lik bir ev sahibi olanların yaklaşık olarak ödemeleri gereken tutar 6 bin TL’dir.
 • Tapu ücretinin ödenmesi, eve dair tüm işlemlerinin tamamlanması açısından önemlidir.

Tapu işlemleri sırasında ev sahiplerinden ekstra olarak ev vergisi ya da sigorta ücretleri de talep edilir.

Elektrik Ve Su Gibi Abonelik Ücretleri

Yeni bir ev alanların elektrik, doğalgaz, su ve internet gibi aboneliklerini açtırmaları da faydalı olacaktır. Bu nedenle ev alırken çıkan masraflar arasında abonelik ücretleri de gösterilir.

 • Elektrik, su ya da doğalgaza göre verilecek olan tutarlarda farklıdır.
 • Tek seferlik yapılan ödemeler sonrasında aylık düzenli bir şekilde gelen faturaların ücretlerinin yatırılması gerekir.
 • Abonelik açtırırken kimlik ve ev adresi mutlaka bulunması gereken evraklar arasındadır.
 • Ev almak son derece masraflı ve uğraştırıcı bir süreç olsa da abonelik açtırmak oldukça kolaydır.

Tadilat ücretleri: Yeni ya da sıfır bir ev almayanlar, aynı zamanda tadilat masrafları ile uğraşmak zorunda kalabilirler. Kapılar, mutfak dolapları ya da banyo gibi noktalarda eksikler çıkabilir. Bu durum için ekstra bir bütçe ayırmakta fayda vardır.

Kredi Çekenler İçin Banka Masrafları

Evlerini kredi yolu ile alanların aynı zamanda banka masraflarını da düşünmeleri gerekir. Sigorta ücreti, harçlar ve başvuru işlemleri sırasında ekstra birbirinden farklı ücretler talep edilir. İlk kez banka kredisi ile ev sahibi olacakların belirtilen unsurlara dikkat etmelerinde fayda vardır.

 • Yine aynı şekilde emlak için verilecek olan komisyonunda ayrılması önemlidir.
 • Ev alma sürecinde belirli tutarlarda harcamalar yapılıyor olsa da tek seferlik verildiği için bir sorun çıkmaz.
 • Yine aynı şekilde yeni eve sahip olanlar, eşyalarını yenileme ihtiyacı da duyabilirler.

Bu gibi durumlarda yeni eşya ve dekoratif ürünler için de belirli bir bütçe ayırmak daha sonrasında ekonomik anlamda problem yaşamamak adına yararlı olacaktır.

Deprem Sigortası Zorunlu 

Yeni konut sahibi olanların deprem sigortası yaptırmaları zorunludur. Deprem sırasında evde yaşanabilecek hasar gibi durumlarda, banka ya da sigorta şirketleri yardımcı olur. Ev alırken hangi masraflar çıkar noktasında tüketicilerin sigortayı ihmal etmemelerinde fayda vardır. Deprem sigortası ücretleri her yıl değişiklik gösterebildiği gibi genellikle tapu işlemleri sırasında ödenir. Yeni oluşturulan birbirinden farklı projede, deprem sigortası ödenmesi zorunlu hale getirilmiştir. Sigorta bedeli ücreti ise en düşük 297 TL ile 800 TL arasında değişiklik gösterir.

Etiketler:
Ev Alırken Hangi Masraflar Çıkar?

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.