Ev Alırken Eş Muvafakatnamesi

 • Yazar: Hamza Gundogan
 • 08.08.2018
 • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

Türk Medeni Kanunu kuralları gereğince, evlilik birliği oluştuktan sonra eşlerin yapacağı tüm yatırımlara birlikte karar vermeleri gerekmektedir. Ev alırken eş muvafakatnamesi ise bu noktada devreye girer. Belirlenen kurallara göre, eşlerin birbirine sormadan ev almaları ya da bankalardan kredi kullanmaları mümkün değildir. Bankalar ile yapılan görüşmelerde bir problem yaşanmaması adına eşin onayının yazılı olarak alınmasında fayda vardır.

Eşin Rızasının Alınması Önemli

Eşin rızasının alınması, özellikle banka kredisi sürecinde dikkat edilen unsurlar arasındadır. Konut sahibi olmak adına banka kredisi kullanmak isteyenlerin, eşlerinde de onaylı muvafakatname almaları gerekir.

 • Eşin onay vermemesi durumunda kredi talebi onaylanmaz.
 • Medeni Kanun’da yapılan değişikler ile birlikte bu tür önemli işlemlerde eşlerin rızasının olmasına çok fazla özen gösterilmektedir.
 • Evlenmeden önce gerçekleştirilen gayrimenkul ya da taşıt işlemleri ise belirtilen kurala dahil değildir.
 • Kredi çekme aşamasında genellikle borç ödenene kadar taşınmaz mallara ipotek konur.

Bu noktada eşlerin haberdar olmaları ve banka işlemlerini birlikte gerçekleştirmeleri, kısa süre içerisinde sonuç alabilmelerine zemin hazırlar. Türkiye’deki özel ve devlet bankalarının neredeyse tamamı, eşlerin onayının olmasını zorunlu tutar.

Konut Kredisi Alırken Etkili

Diğer bankacılık işlemlerinin aksine eş muvafakatnamesi konut kredisi aşamasında etkilidir. Peşin ev alma imkanı olmayanların, konut kredisine başvurmaları durumundan gerekli olan tüm evrakları tamamlamış olmaları gerekir.

 • Bu noktada kredi notunun yüksek olması da işlemlerinin başarıyla sonuçlanmasına katkı sağlar.
 • Evrakların tamamlanması aşamasında evli olan tüketicilerden, eş muvafakatnamelerini imzalatmaları istenir.
 • Evrakın onaylanması halinde kredi başvuruları en fazla 48 saat içerisinde sonuçlanır.
 • Böylelikle ev sahibi olmak ve nakit ihtiyaçlarını karşılamak son derece kolaydır.

Evlendikten sonra alınmak istenen tüm gayrimenkullerde belirtilen belgenin hazır bulundurulması önemlidir. Bu noktada eşlerin birbirlerinden habersiz yatırım yapmalarına izin verilmez.

Boşanma Aşamasında Da Geçerli

Yine aynı şekilde boşanma aşamasında olan çiftlerde, henüz resmi bir işlem olmadığı için ev alma sürecinde eşit haklara sahiplerdir. Boşanmanın kesin olarak gerçekleşmesi durumunda alınan konut ya da taşıtlardan diğer eş sorumlu değildir.

 • Ayrılık sürecinde eşinin onayını almak istemeyenlerin, tüm işlemler tamamlandıktan sonra konut kredisi başvurusunda bulunmalarında yarar vardır.
 • Eşler ayrı evlerde yaşıyor olsalar bile resmi olarak sonuçlanmadığı için yapılan tüm yatırımlarda her iki tarafta söz sahibidir.
 • Türk Medeni Kanunu bu şekilde tarafların mağdur olmamasına ve eşlere eşit haklar tanınmasına yardımcı olur.

Başvuru evrakları: Konut kredisi için başvuru yapacakların kimlik fotokopileri, aylık gelir belgeleri ve fotoğrafları ile birlikte evli olmaları durumunda eş muvafakatnamelerini de yanlarında bulundurmaları gerekir. Banka, gerekli gördüğü noktalarda ekstra evrak talebinde bulunma hakkına sahiptir.

İtiraz Hakkına Sahip 

Eşinden izinsiz bir şekilde ev ya da konut alan tüketiciler, banka işlemlerini gerçekleştirdikten sonra farklı edilmesi durumunda karşı tarafa itiraz hakkı doğar. Ev alırken eş muvafakatnamesi verilmemesi, evli vatandaşların hukuka aykırı bir şekilde işlem yapmalarına neden olur. İtiraf eden taraf, haklı bulunması halinde kredi işlemleri iptal edilir. Evli çiftlerin konut alırken kredi başvuru süreçlerini birlikte değerlendirmeleri faydalarına olacaktır. Bu sayede en doğru kararı vererek yatırım yapmak mümkündür.

Etiketler:
Ev Alırken Eş Muvafakatnamesi

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.