Ev Alırken Cephenin Önemi

  • Yazar: Hamza Gundogan
  • 07.08.2018
  • 0 YORUM

Hamza Gundogan
hamza@gayrimenkulprojeleri.net

İnşaat yapımı arttığı gibi konut alıcıları da hızla artmaktadır. Bu noktada ise yatırım yapacak olanlar ya da mesken için ev alacak olanlar hangi noktalara dikkat etmeleri gerektiğini merak ediyorlar. Birçok alternatifin oluşturulması ev alırken seçim yapmakta da zorluyor. Yatırım ya da barınma gibi ihtiyaçların karşılanmasın açısından dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Evinizin çevresi, ulaşım ağlarına yakınlığı, insan kültürü, okul ya da hastane gibi toplum kuruluşlarına yakınlığı ne kadar önemliyse evinizin inşa edildiği cephe de o kadar önemlidir. Yaşayacağınız evin yapısını incelemeniz mevsimsel koşullara göre plan yapmanızda ve bu sayede tasarruf etmenizde öncü olacaktır. Cephe seçilirken dikkat edilmesi gereken şey de bulunduğunuz ilin mevsim koşullarıdır. Evin içerisinde herhangi bir değişiklik yapmak kolayken evin inşa edildiği cephenin açtığı sorunları değiştirmek imkânsızdır bu yüzden ev alırken cephenin önemi büyüktür. Kuzey ya da güney gibi net bir şey söylemek yanlış olur çünkü önemli olan yaşadığınız ilin mevsim koşullarıdır.

Cephenin Yönü

Evin yönünü bulmak ise oldukça kolaydır evin ön cephesinden bakıldığında güneş sol taraftan doğup sağdan batıyorsa güney cepheli bir evdir.

Güney Cepheli Evler

Evler kuzey ya da güney cepheye konumlandırılır. Türkiye de ev alacak olan insanların çoğu ise güney cepheli evleri araştırırlar çünkü güney cepheli evler kuzey cepheli evlere göre daha fazla güneş alır. Eğer gün ışığını ve aydınlık ortamı seviyorsanız güney cepheli evleri tercih edebilirsiniz fakat yazın aşırı sıcak olan bölgelerde kuzey cepheli evi tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Güney cepheli evlerde salon, oturma odası gün ışığından daha fazla yararlanılması için güneye; banyo, tuvalet, mutfak gibi odalar kuzey tarafına konumlandırılabilir. Kış aylarında ısınma ihtiyaçlarını büyük ölçüde azaltan güney cepheli evlerin yazın klima ve benzeri aygıtlarla soğutulması gibi bir dezavantajı var. Yaşadığınız ilde kışlar soğuk ya da normal seyrediyorsa güneye bakan evleri tercih etmeniz daha iyi olacaktır çünkü ekstra bir yalıtıma ihtiyaç duymadan konforlu bir şekilde yaşayabilirsiniz. Gün ışığından fazla hoşlanmayanlar ise güneye bakan evlerinde jaluzi, güneşlik kullanarak gün ışığını azaltabilir. Ayrıca dairenin cephesi kadar bulunduğu katta bir o kadar önemlidir. Güney cepheli bir evde en üst katta oturmak bunaltıcı olacaktır çünkü güneş ışığını en fazla alır. Güney cepheli evler aydınlık olması, kışın ısıtmaya ihtiyaç duymaması, yalıtım yapılmadan da oturulabilmesi gibi nedenlerden dolayı daha pahalıdır.

Kuzey Cepheli Evler

Sıcak iklim bölgesinden ev alacaksanız ve kış mevsiminde ısınma masraflarınız az miktarda olacaksa, evin önü açık olup aydınlanma da problem yaşamayacaksanız kuzey cepheli evleri tercih edebilirsiniz. Kuzey cepheli evlerde yatak odası, oturma odası, salon gibi ana konumundaki odalar kuzeye inşa edilir. Ev çok fazla aydınlık olmaz çünkü eve gün içinde belli saatlerde güneş ışığı girer. Kuzey cepheli evlerin avantajı güney cepheli evlere göre daha ucuzdur. Eğer kış aylarının sert ve soğuk geçtiği bir yerde ikamet ediyorsanız çift ya da üç cam, duvar yalıtımı yapmanız gerekecek bu da sizi ekstradan masrafa sokacaktır bu yüzden güney cepheli evleri tercih etmeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Rüzgâr kuzey yönünden estiği için bu tip evlerin diğer dezavantajı ise rüzgârın estiği yönde tuvalet, banyo varsa kokunun eve dağılmasıdır. Sıcağı seviyorsanız kuzey cepheli evlerde yazın rahat rahat oturabilirsiniz. Eğer bütçeniz çok fazla yoksa bu tarz evleri tercih edebilirsiniz ama dezavantajlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ev alırken cephenin önemi beklentilerinizi belirlemede yardımcı olacaktır.

Etiketler:
Ev Alırken Cephenin Önemi

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.