EV ALIRKEN!.. 3

EV ALIRKEN!.. 3

    

Ev almaya karar verdikten sonra bazı kriterleri paylaştık. Şimdi de kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Buraya kadar her şey istediğimiz gibi gitti. Yani işte aradığımız daire budur dedikten sonra;

İnşaatı yapan firma ile pazarlayan firmayı mutlaka incelememiz gerekir. Bir söz vardır ‘’Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatır’’ bu çerçevede inşaatı yapan firmanın önceki projelerini mutlaka incelemeliyiz.

Sadece kağıt üzerinde ya da internetten değil, bizzatproje sakinlerine ulaşarak bilgi almamız  faydalı olcaktır.

İnşaat firmasının; Projelerinin doğruluğu, inşaat kalitesi, zamanında teslim edilmesi ve teslim sonrası çıkan problemlerin çözümündeki tutum ve davranışını mutlaka öğrenmeliyiz.

Yine bu projelerin zaman içindeki fiyat artışlarını da incelemeliyiz.

Ayrıca inşaat firmasının mali durumunu da araştırmamız gerekmektedir. Malum, Türk insanı olarak girişimci bir ruha sahibiz.

Konuya güzel bir örnek ile devam edelim

Adamın biri bilmediği bir yere giderken rastladığı birine sorar;

Filan yere gidiyorum. Ne kadar sürede varırım?

Adam cevap verir;

Hele bi yürü kardeşim.

Soran adam sinirlenir;

Kardeşim niye yardımcı olmuyorsun, söylesen ne olur der.

Adam cevap olarak şöyle der;

Yürüyüşünü göreyim ki ona göre ne kadar zamanda varacağını söyleyeyim.

İşte örnekte de olduğu gibi inşaat firmasının mali gücünün olması son derece önemlidir. Yeni projeleri yapıp yapamayacağını da buradan görmek mümkün olacaktır. Bunu göremezsek, bilemezsek istemediğimiz üzücü olaylar yaşayabiliriz.

Son olarak belirtmemiz gereken husus ise marka değeri olan projeleri satmak ve satın almak çok kolay ve kârlı hale geldi. Hem yurt içi hem de yurt dışı müşteriler kurumsal olan marka firmaların inşaatlarından daire vb. almayı tercih etmektedirler.

Karar vermeden önce göz önünde bulundurmamız gereken önemli konuların bir kısmını daha paylaşmış olduk. Dördüncü yazımızda buluşmak üzere.

Benzer Makaleler
Türkiye’deki konut fiyatları 2017’de düşüyor mu?

Lira’nın değer kaybetmesiyle cebinde euro, dolar ve pound olan yatırımcıların ilgisi artıyor ve bu yatırımcılar, İstanbul gibi değerli emlak piyasası olan şehirlerde büyük kazanç sağlamak istiyor. Ancak gerçekten böyle bir durum söz konusu mu? Türkiye&rsq..

Otel doluluk oranları arttı, Gelir azaldı.

Aylardır düşüşte olan otel doluluk oranları, iş buluşmaları ve İranlı turistler sayesinde arttı. Ancak Türkiye Otelciler Birliği (TUROB) gelirlerin düşmeye devam ettiğini söyledi.Doluluk oranları, geçen yılın aynı çeyreğine göre %5,3 artarak %52,3’e ..