Emlakçılık zor olacak!

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 31.10.2017
  • 703 OKUNMA
  • 136 YORUM

 Emlakçılıkta kurallarda değişim gerçekleşiyor. Bundan sonra sözleşme de satış bedelinden yüzde 3 komisyon alamayacak.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Taşınmaz Ticaret Bilgi Sistemi'nin kurulup herkesim farklı komisyonla çalışmasını önleneceğini belirtti.

gayrimenkulprojeleri.net/uploads/6cd10709a63d02d0d07f239d197c9a2cdc9d8cf2.jpg" style="width: 466px; height: 410.08px;">

Tüfenkci ayrıca taşınmaz ticaret ile uğraşan tacirler ile esnaf ve sanatkarlara, her bir iş için yetki belgesi alma kriteri geldi. Bu kişiler bulunduğu yerdeki ticaret il müdürlüklerinden alacaklar.

Yapılan taslakla emlakçı ve müşteri arasında düzenlenecek belge ve sözleşme tiplerinin de belirlendiğini açıklayan Tüfenkci, şu sözleri kullandı: “Bu yolla hem emlakçıların farklı farklı sözleşmeler hazırlaması önleniyor hem de emlakçıyı aradan çıkarıp mülk sahibi ile anlaşma neticesinde emlakçıların hak kaybına uğramasının önüne geçiliyor. Emlakçıların farklı farklı belgeler hazırlamasının önüne geçmek için hizmet sözleşmesi, alım satıma aracılık sözleşmesi, kiralamaya aracılık sözleşmesi ve hizmet ortaklığı sözleşmesi gibi dört farklı tür sözleşme standardı getiriliyor. Emlakçıların hak kaybına uğramasını engellemek için ise 'taşınmaz gösterme belgesi' getiriyoruz. Taşınmazın satışı ile ilgi bir süre yazılacak. Müşteri o süre içinde emlakçıyı devre dışı bırakamayacak.”

Tüfenkci ayrıca konu hakkında şunları söyledi: “Taslakta, taşınmaz ticareti kapsamında alınacak hizmet bedeline hak kazanılmasını, taraflar arasında alım satıma aracılık sözleşmesi veya kiralamaya aracılık sözleşmesinin kurulması şartına bağlıyoruz. Bu çerçevede, alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranının alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde 3'ünden fazla olmaması; kiralama işlemlerinde ise hizmet bedelinin kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin bir aylık tutarından fazla olmaması öngörülüyor. Ayrıca hizmet bedelinin iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılması şartı getiriliyor. Öte yandan, hizmet sözleşmesinde alım satıma ilişkin hizmet bedeli oranına yer verilmemesi halinde hizmet bedelinin, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin binde beşi olması; kiralamaya ilişkin hizmet bedeline yer verilmemesi halinde ise herhangi bir bedel talep edilememesi kuralını getiriyoruz.”

Alım satım veya kiralamalarda sebep göstermeden cayan taraf olursa alım satımlarda yüzde 10, kiralamalarda tamamı ödenecek olduğunu söyleyen Tüfenkci, Taşınmaz Ticaret Bilgi Sistemi kurulmayı planlandığını ve böylece belge alınması getirileceğini söyledi.

Etiketler:
Bülent Tüfenkci, Taşınmaz Ticaret bilgi sisteminin,yüzde 3

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Invalid argument supplied for foreach()

Filename: frontend/single_view.php

Line Number: 169

Backtrace:

File: /var/www/html/application/views/frontend/single_view.php
Line: 169
Function: _error_handler

File: /var/www/html/application/core/MY_Controller.php
Line: 29
Function: view

File: /var/www/html/application/core/MY_Controller.php
Line: 79
Function: render

File: /var/www/html/application/controllers/Welcome.php
Line: 1039
Function: render

File: /var/www/html/index.php
Line: 316
Function: require_once