Dünyanın Geleceğine Yön Verecek 18 Dev Proje

  • Yazar:
  • 15.06.2017
  • 0 YORUM
Dünyanın Geleceğine Yön Verecek 18 Dev Proje

Business Insider tarafından yapılan sıralamada, dünyanın geleceğine yön verecek 18 dev alt yapı projesi ve hamleleri konu edildi. Türkiye'de değerlendirmede yerini aldı.İşte o projeler, binalar;


1- PINGTANG TELESKOBU | ÇİN

2011 yılnda yapımına başlanan Çin’in Guizhou bölgesinde bulunan teleskop 500 metre yarıçapıyla dünyanın en geniş açıklığına sahip teleskobu unvanını da  alarak 2016 yılında  faaliyete geçti. Teleskop, dünyanın 1000 ışık yılı ötesinden sinyal alabiliyor. Yıldızlararası iletişim sinyalleri ve molekülleri gözlemlemek başlıca amaçları arasında. Proje maliyeti ise 180 milyon dolar.


2- GOTTHARD TÜNELİ | İSVİÇRE

İsviçre’de Alp Dağları arasında yapılan yolculukların daha da kolay olması için Gotthard Tüneli düz bir hatta inşaa edilmiştir. 57 kilometre uzunluğunda olması dünyanın en uzun tüneli olma unvanına da sahip olmuştur. 17 yılda tamamlanan tünelin maliyeti 10 milyar dolar.


3- KÖRFEZ GELİNİ | IRAK

Irak’ın Basra Körfezi’nde yapılması düşünülen 1152 metre boyunda olan adına da Körfez Gelini koyulan en büyük gökdelen olma adayı oldu. Güneş panelleriyle kendi enerjisini tedarik edecek olan Körfez Gelini isimli bina toplamda 230 katlı. Konut, Otel ve AVM'den oluşan gökdelenin tepesinde 188 metrelik dev bir antende olacak. 


4- JIAOZHOU KÖPRÜSÜ | ÇİN

Yine Çin’de yaklaşık 26.7 kilometre uzunluğunda ve su üstünde yapılan en uzun köprü olan Jiaozhou Köprüsü. Komunist Parti döneminde projelendirilen ancak uzun süre yapılamayan köprü, Qingdao ve Huangdao arasındaki 4 saatlik yolculuğu 20-30 dakika arasına indirdi. Maliyeti 8.8 milyar dolar.


5- ITAIPU BARAJI | BREZİLYA & PARAGUAY

Brezilya ve Paraguay sınırında bulunan Parana nehri üzerinde bulunan hidroelektrik barajı olan Itaıpu Barajı yapıldı. Modern yapıların yedi harikasından biri olarak gösterilen ve maliyeti 20 milyar doları aşan baraj, 2015 yılında toplam 90 terawatt saat enerji üreterek rekor kırdı. Paraguay tüm enerji ihtiyacının yüzde 75'ini, Brezilya ise yüzde 20'sini baraj sayesinde üretiyor. 


6- LONDRA ÇAPRAZ HAT PROJESİ | İNGİLTERE

Londra’nın çok büyük olan metro ağına eklnecek olan 1,5 milyar poundluk yeni hat ile sistem Avrupa’nın en büyük metrosu olacak.  10 yeni hatta 30 farklı istasyonun ilave edileceği metro genişleme projesi, 2020 yılında tamamen işlevsel hâle gelecek olan sisteme Kraliçe'nin isminin verilmesi düşünülüyor.


7- JASPER GÜNEŞ ENERJİSİ ÇİFTLİĞİ | GÜNEY AFRİKA

Güney Afrika'nın Kimberley yakınlarındaki güneş enerjisi santralı yılda 180 bin mw  enerji üretiyor ve 80 bin konutun ihtiyacını karşılıyor. 2030 yılına dek genişleyerek kapasitesini arttıracak Güneş enerjisi çiftliğine Google'da yatırım desteği vermekte. Toplam maliyeti 260 milyon dolar.


8- HYDERABAD RAYLI SİSTEMİ | HİNDİSTAN

Hindistan hükümetinin finanse ettiği ve maliyeti 2,2 milyar dolar olacak olan toplamda 170 km uzunluğunda dev bir şehiriçi transit hat olması planlanan proje Hindistan'ın 7 milyonluk nüfusa sahip Hyderabad şehrinde olacak.


9- HONG KONG - ZHUHAI - MACAU KÖPRÜSÜ | ÇİN


Çin'in önde gelen ekonomi ve sanayi merkezlerinden olan İnci Nehri Deltası bölgesindeki 3 şehri birbirine bağlayacak proje 4.5 saatlik mesafeyi 40 dakikaya indiriyor. 11 milyar dolar maliyeti olan köprü projesinin son tablası mayıs ayında kondu. Aralıkta da hizmete girecek. 40 kilometreden uzun köprü sayesinde 42 milyonluk dev bir şehir ortaya çıktı denebilir. 


10- MALL OF THE WORLD | BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ

Dubai'de tam 50 milyon metrekare alana yapılacak alışveriş merkezi 2029'da açılacak ve türünün en büyüğü olarak unvanı ABD'deki Mall of America'dan alacak.Yılda 180 milyon ziyaretçi çekmesi beklenen projede 8 milyon metrekarelik tematik park alanı, 20 bin otel odası ve sayısız mağaza olacak. Projenin maliyeti 7 milyar doları aşacak.


11- RİYAD METROSU | SUUDİ ARABİSTAN


Zaha Hadid tarafından tasarlanan yeni Riyad metrosunun toplam maliyeti 23.5 milyar dolar olacak ve 6 hattan oluşacak. 85 istasyonun bulunacağı 176 kilometrelik dev metro Arap Yarımadası için de bir ilk olacak ve seyahat alışkanlıklarını değiştirmesi bekleniyor. 2019 yılında faaliyet geçmesi planlanıyor.


12- SONGDO | GÜNEY KORE


Akıllı şehir konsepti kimilerine ütopya geliyor. Oysa Güney Kore kararlı davranarak uluslararası ticaret merkezini 2015 yılında akıllı şehre dönüştürdü. 600 hektar alana kurulan şehir henüz tamamlanmadı ancak komple LEED binalardan oluşuyor. Şehirdeki aydınlatma, ısınma, enerji vb. tüm ihtiyaçlar akıllı teknolojiye sahip. Sokaklar dahil her yer online.


13- LAGOS - CALABAR SAHİL DEMİRYOLU | NİJERYA

Çin tarafından üstlenilen 11 milyar dolarlık proje 500 bin istihdam yaratacak ve 1400 kilometre boyunca uzanacak. 2018 yılında tamamlanması beklenen hat sayesinde Calabar serbest ticaret bölgesi genişleyecek ve lojistik sorunlar nedeniyle durgunlaşabilen ekonomi de canlanacak.


14- GÜNEY - KUZEY SU TRANSFERİ PROJESİ | ÇİN

Ülkenin güneyindeki Yangtze Nehri'nden kuzeydeki verimsiz Çin topraklarını sulamak için geliştirilen dev proje üç kanaldan oluşuyor. Yılda 45 milyar metre küp suyun taşınacağı sıra dışı mühendislik projesinin maliyeti 80 milyar doları aştı.


15- SOGNEFJORD SU ALTI TÜNELİ | NORVEÇ


1190 adet fiyort bulunan Norveç doğal açıdan eşsiz fakat bu coğrafya nedeniyle ulaşım tam bir baş ağrısına dönüşmüş durumda. Doğrudan araçla gidilebilecek rota çok az. Norveç bu nedenle tünellerle dolu. 30'dan fazlası su altında olmak üzere toplamı 900'ü bulan tüneller arasına yakında bir yenisi daha eklenecek.  Doğal güzelliği bozmamak için köprü yerine su altı yüzer tünel yapacak olan Norveç Sognefjord projesi için 25 milyar dolar harcayacak. 1.2 km. derinlikte ve 900 metre genişlikteki yapı türünün tek örneği olacak. Araçların yanı sıra belirli bölgelerde vapurlar, feribotlar da faydalanacak.


16- NANHUI YENİ ŞEHİR | ÇİN


2020 yılında tamamlanması beklenen Çin'in proje şehri Nanhui'de 1 milyon insanın yaşaması ve şehre her yıl 10 milyon turist gelmesi bekleniyor. Alman mimarlık ofisi Gerkan, Marg and Partners tarafından tasarlanan şehir 277 kilometre kare alana inşa edilecek ve 7 milyar dolara mâl olacak.


17- YENİ PANAMA KANALI | PANAMA


102 yıllık kanal, daha fazla gemi trafiği için 5.4 milyar dolar harcanarak genişletildi ve geçen yıl faaliyete geçti. Kapasitesi 3 misli artan kanal inşaatında 40 bin işçi çalıştı.


18- TÜRKİYE KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ 

Ülke çapındaki 20 yıl boyunca planlanan projede, olası deprem zararını azaltmak için 7 milyon eskimiş binanın yıkılacağı ve yenileneceği öngörülüyor. Bitlis'ten Malatya'ya, İstanbul'dan Trabzon'a 6306 sayılı yasa kapsamında girişilen ülke çapındaki projenin tahmini maliyeti 400 milyar dolar.

Etiketler:
Business Insider, alt yapı projesi, Türkiye
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.