Bitcoin İle Gayrimenkul Piyasasına Yatırım Yapılabilir mi?

  • Yazar: Hamza Gundogan
  • 25.05.2018
  • 0 YORUM
Bitcoin İle Gayrimenkul Piyasasına Yatırım Yapılabilir mi?

Son zamanlarda yakaladığı yükseliş nedeni ile bütün dünyanın etkisi altına giren Bitcoin, 200 milyar dolara yaklaşmış olan piyasa değeri ile oldukça dikkat çekiyor. İlk çıktığı zamanlarda ödeme sistemi ön alana çıkan, ilerleyen senelerde ise bir yatırım gerecine dönüşen "kripto para birimi", zaman geçtikçe etkisini emlak sektörü üzerinde de hissettirmeye başladı. Bu durumda kullanıcıların akıllarına takılan Bitcoin sistemi ile ev almak mümkün mü? soruları gelmeye başladı. Geleceğin para miktarı olarak hissedilen bu kripto para birimi güvenilir mi ve yaşamakta olduğu ani dalgalanmalardan ötürü konut fiyatları etkilenir mi? gibi sorularda kişilerin akıllarını kurcalayanlar arasında yer alıyor.

Dünya Genelinde Bitcoin İle Ev Alan Var Mı?

Bir sitede bulunan habere göre, ABD bölgesinin Florida - Kaliforniya merkezlerinde 75 (Yetmiş Beş) gayrimenkul işlemi Bitcoin sistemi ile satın alındı. Aynı haber sitesinde milyon dolarlık evleri satmak için sadece Bitcoin işlemini kabul ettiklerini bildiren satıcılarında olduğu belirtiliyor. Müşterilerin çoğu Latin Amerika bölgelerinde yaşayan zengin yatırımcı kişilerden oluşuyor. Barry Üniversitesi’nden bilir kişi bunun sebebinin, “Devlet çalışanlarının, kişilerin bankacılık sistemiyle yurt dışına göndereceği para miktarını kontrol etmiş olmasını belirtiyor. Bitcoin sistemi kullanıcıların bu tarz durumlardan kaçmasına izin verdiği şeklinde bir açıklaması bulunuyor.

Ev Almak İçin Bitcoin Sistemi Güvenilir Mi?

Yaptığımız tüm alışveriş işlemlerinde 3. taraf kişiler tarafından finansal kurumlara bağımlı bir hale gelmiş bulunuyor. Bu kurumlar her zaman zaman güvenilir gözükse de, müşterilere kusursuz bir örnek veya rol model sunabilmiş değillerdir. Bitcoin sistemi tam olarak da bu rol model sistemini ortaya koyuyor. Güven duygusu yerine, kriptografik kanıtlara dayalı olarak, iki tarafında 3. kişi olarak güvenilir aracıya ihtiyaç görmeden doğrudan birbirleri ile işlem yapabilme durumunu ortaya koyan bir çeşit elektronik ödeme sistemi ortaya koyuyor. Geri döndürülmesi imkansız işlemler olduğu için bu durum satıcıları olası bir dolandırıcılık durumlarından koruyor. Bu sistem herhangi bir merkezi yerde yönetilmiyor. Bu durumların olması her zaman sistemin güvenliğini diğer işlemler ile karşılaştırıldığında rakipsiz olduğunu gösteriyor.

Etiketler:
Bitcoin,Gayrimenkul, Gayrimenkul Piyasası
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.