Emlak Satışlarında TL’ye Dönüş Başladı

Emlak Satışlarında TL’ye Dönüş Başladı

Emlak Satışlarında TL’ye Dönüş Başladı

Emlak sektöründeki gerilemenin en büyük nedeni olarak görülen döviz üzerinden yapılan satışlar, piyasada durgunluğa neden olmuştu. Emlak fiyatlarının dövizden TL’ye dönüşmesi ile bu sorun biraz da olsa azaldı.

Doların ve Euronun yüzde 25’in üzerinde artış göstermesi nedeniyle emlak satıcıları da fiyatları döviz üzerinden yayınlamaya başladı. Bu durum alıcıların tepki vermemesine neden olduğu için kredilerde de yüksek faizler söz konusu olduğundan satışlar durmuştu.

2017 itibariyle bu fiyatların TL’ye dönüşünün yüzde 8 oranında gerçekleşmeye başladığı görüldü. Son aylarda kentsel dönüşümün de etkisiyle birçok sorun söz konusu olduğu için, emlak satın almak isteyen alıcılar bu sefer de kredi faizlerinin düşmesini beklemeye başladı.

Lüks Konutlarda Daha Fazla Dövizli Satış

İstanbul’un boğaz kesiminin daha yüksek fiyatlı konutların satıldığı bir bölge olduğu bilindiğinden, özellikle Bebek, İstinye, Sarıyer ve Çengelköy bölgelerinde yüksek olan dövizli satışların lüks malikanelerde söz konusu olduğu görüldü.

Sitelerin ilanları incelendiğinde ortaya çıkan tabloda, boğaz hattındaki konutların fiyatlarının hala dolar üzerinden satıldığı görülüyor.

Benzer Haberler
Türkiye'de En Çok Gayrimenkul Iraklılara Ait

Iraklılar, Türkiye’de gayrimenkul satın alan yabancı ülkeler arasında ilk sıraya yerleşti. Türkiye Vatandaşlık Yasası kapsamında alınan yeni kararlara göre Türkiye’ye yatırım yapan kişilere vatandaşlık verilmesi planlanıyor.Belirli Miktar Yatırım GerekiyorÇ..

Büyükşehir Sosyal Tesisleri Ziyaretçilerini Bekliyor

Şanlıurfa da turizm sezonunun start vermesi ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi bölgedeki vatandaşların sosyal tesisi ziyaret etmeleri için davet etti. Şehir merkezini yeşillendirmek için yapılan çalışmalarda Daha Yeşil Bir Şan..