Murat Kurum konut satışlarından umutlu

  • Yazar: Mücahid İnanç
  • 27.11.2017
  • 0 YORUM
Murat Kurum konut satışlarından umutlu

Sabah Gazetesi tarafından Antalya'da 5'incisi gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'na Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum da katıldı.

Konut satışlarında bu yıl 1.34 milyonun üzerine çıkılarak rekor kırılacağını aktaran Emlak GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Sektörde canlılık sürecek” diye açıklamalarda bulundu.

Murat Kurum, konut satışlarında bu yıl yeni bir rekorun kırılabileceği sinyalini verdi. "Bu yıl haziran ayı ve ekim ayı dışında, diğer bütün aylara ait satış verilerinde, 2016'da gerçekleşen satışların üzerinde rakamlara ulaşıldı" diyen Kurum, "2016'da ulaşılan 1.34 milyon adetlik satışın üzerinde bir rakamı yakalamak sürpriz olmayacaktır" ifadelerini kullandı. İnşaat sektörü yatırımlarının hız kesmeden devam edeceğini belirten Kurum, genç nüfus ve mevcut yapı stokunun yenilenmesi zorunluluğunun Türkiye'deki gayrimenkul hareketliliğini sürdüreceğini kaydetti. Kurum, "Ülkemizde nüfus artışı halen devam ediyor ve buna dayalı bir konut ihtiyacı olduğu gerçek. Bununla beraber, maalesef, yaklaşık yüzde 40'ı gerekli inşaat izinleri olmayan bir konut stokuna sahibiz ve deprem tehlikesi sebebiyle bu konut stokunun acilen yenilenmesi gerekiyor. Ayrıca gerek şehirleşmeden kaynaklanan iç göç gerekse konjonktürel olarak son dönemde yaşanan dış göç konut ihtiyacını tetikleyen en önemli etkenler olarak sayılabilir. Tüm bunları değerlendirdiğimizde, orta vadede sektör açısında dinamiklerin aynı şekilde devam edeceğini tahmin ediyorum" dedi.

Emlak Konut'un yatırım planları hakkında da açıklamalar yapan Kurum, ''Büyük şehirler ve bunların arasında da başta İstanbul odaklı olmak üzere ama Anadolu'da da Emlak Konut markalı projelere olan talebi göz ardı etmeden, projeler geliştirmeye devam edeceğiz" dedi. İstanbul'un ön planda tutulduğunu, bunun da bilinçli bir tercih olduğunu aktaran Kurum, "TÜİK'in konut satış rakamlarını incelediğimizde, Türkiye'deki konut satışlarının yüzde 20'ye varan kısmı İstanbul'da gerçekleşiyor. Bizim de bu doğrultuda, mevcut ihale edilmemiş arsa portföyümüzün yüzde 90'a yakınını İstanbul'da bulun arsa yatırımlarımız oluşturuyor"

Etiketler:
Emlak Konut ,Murat Kurum, Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.