Yeni İmar Yönetmeliği Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

  • Yazar: Yusuf BOZ
  • 04.07.2017
  • 584 OKUNMA
  • 136 YORUM
Yeni İmar Yönetmeliği Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören yeni imar yönetmeliğinin uygulamaya konulacağı tarih ve getirilen yenilikler hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni yönetmeliğe geçiş için verilen uyum süresinin 3 ay olması Öngören tarafından yetersiz bulunurken  6 ay olmasını savundu.

Yönetmelik ile Gelen Değişiklikler

Yönetmelik 1 Ekim 2017 tarihinde uygulanmaya başlayacak. Dolayısıyla bu tarihe kadar yapılan inşaatların ruhsat almalarında geçerli olan eski yönetmelik olacak.

Yaşanacak değişikliklerin başında stüdyo daireler gelmektedir. Asgari boyutu 28.5 metrekare olacak bu dairelerin en az 1+1 şeklinde tasarlanması gerekmektedir.

Diğer bir değişiklik ise inşaatların yatay bir şekilde yapılmasına yöneliktir. Bu kapsamda TAKS eski yönetmeliğe göre %40 ile sınırlıydı ancak yeni yönetmelik ile birlikte artık %60’a çıkarıldı. Bu sayede aynı alana yapılabilecek kat sayısı daha sınırlı olacak.

Yeni yönetmelik ile birlikte konut ve ofislerin kat yükseklikleri de değiştirildi. Bu sayede konutlar için kat yükseklikleri 3.60 metre olabilecek iken ofisler için 4 metre olabilecek.

Kentin görünümünü tek düze ya da daha uyumlu yapabilmek için yeni yönetmelik ile birlikte belediyelere yetki tanınmaktadır. Bu sayede dış kaplama ve boyama işlemleri belediye tarafından dizayn edilebilecek.

Yeni yönetmelik aynı zamanda teraslara havuz yapılabilmesini de mümkün kılmaktadır. Bunun yanı sıra binaların çatılarına yapılacak baz istasyonları için de gerekli şartları sağlaması halinde ruhsat şartı aranmayacak.

Belediyeler Yönetmelik Hazırlayabilecek

Bu yönetmelikte öngörülen hususların yerine getirilebilmesi için belediyelerin kendileri de yönetmelik çıkarabilecekler. Ancak bu yönetmelikler yeni imar yönetmeliğine aykırı olamayacak ve temel şartları değiştiremeyecek. Yeni imar yönetmeliğinin uygulanma tarihi 1 Ekim 2017 olduğunu yeniden hatırlatmakta fayda bulunmaktadır.

Etiketler:
Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu, inşaatların ruhsat,yeni imar yönetmeliği
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.