Çanakkale Köprüsü Çevreyi Hareketlendirdi

Çanakkale Köprüsü Çevreyi Hareketlendirdi

Yaklaşık 11 milyar TL bedel karşılığı ihale edilen Çanakkale köprüsü ihalesinin, Çanakkale boğazının her iki yakasına ekonomik etkisi gerek güncel gerekse kalıcı olarak büyük olacak.

Marmara otoyol ringi Osmangazi köprüsünün yer aldığı kuzey Marmara otoyolu ve kınalı Tekirdağ Çanakkale Balıkesir otoyolu projelerinin gerçekleştirilmesiyle hayata geçirilecek, ring projesi Çanakkale boğaz köprüsüyle tamamlanacak.

Tüm bu çalışmalar bölgeye oluşturacağı istihdamın yanı sıra özellikle otoyolların geçtiği bölge topraklarına kazandıracağı değer göz önüne alındığında olayın ekonomik boyutunun ne denli büyük olduğu ortaya çıkacak.

Trafik Varsa Sorun da Var

Yıllardan beri Çanakkale boğazının iki yakasındaki geçişi sağlayan feribot taşımacılığının yerini üç gidiş üç geliş olarak köprüye bırakacak olması bu bölgede trafik yoğunluğuna neden olacağı kuşkusuz.

Çeşitli nedenlerle, (iklim koşulları, tatil yoğunluğu gibi) aksayan Çanakkale boğaz geçişi yapılan bu köprü ile kesintisiz geçiş sağlayacağı için boğazın iki yakası arasında tercih nedeni olacaktır. Köprü ve otoyol güzergahları ile yakınlarındaki ev ve arsa fiyatlarının değerleneceği özellikle tarım ürünlerinin sevk işlemlerinin çabuklaşması ile ekonomiye katkı sağlayacağı kuşkusuzdur.

Tüm bunların yanı sıra ihale sonuçları açıklanmadan Çanakkale ve Lapseki bölgelerindeki ev arsa ve arazi fiyatlarının katlanması köprünün bölgeye yaptığı ekonomik değer artışını da getirecek.

Benzer Haberler
Kuveyt’ten Dev Yatırım Teklifi

Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Halid Nasır Abdullah er-Rudan, Ülkelerarası Potansiyel İşbirliği Toplantısı’nda Türk müteahhitleri oldukça memnun edecek açıklamalarda bulundu. Kuveyt Bakanı Türk yatırımlarının Kuveyt’te artmasının istediğini &u..

İhlas Marmara Evleri 4 İn, Bizim Evler Ardıçlı Out

İhlas Gayrimenkul'un Esenyurt'ta inşa etmeyi planladığı Bizim Evler Ardıçlı projesi iptal edilerek yerine Beylikdüzü Yakuplu'da İhlas Marmara Evleri 4 projesine başlanıyor. Bu projede toplam  1.249 konut ve 52 adet ticari ünite bulunacak.Sebep Lokasyon Değişikl..