object(stdClass)#36 (16) { ["id"]=> string(3) "482" ["title"]=> string(42) "Büyükçekmece Kentsel Dönüşüme Girdi" ["slug"]=> string(35) "buyukcekmece-kentsel-donusume-girdi" ["description"]=> string(136) "Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm Afet Riski Altında Yapıların Dönüştürülmesi Yasasına uygun olarak başlatılmıştır." ["keywords"]=> string(55) "Büyükçekmece, kentsel dönüşüm, çağdaş binalar" ["content"]=> string(1814) "

Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm Afet Riski Altında Yapıların Dönüştürülmesi Yasasına uygun olarak başlatılmıştır.  Bölgede yer alan 500 blok Ekim ayına kadar olan süreçte yıkılması planlanmaktadır. Büyükçekmece Belediyesi Afet Riski Altında Yapıların Dönüştürülmesi Yasası içerisinde yer alan binin üzerinde binanın yıkımı gerçekleştirmiştir. Vatandaşlar müteahhitlerle yaptıkları işbirliği ile birlikte kentsel dönüşümü sürdürmektedir.

Yıkım Başlatılması

Bu çalışmalarla birlikte Büyükçekmece sahil kısmında yer alan tehlikeli binaların yıkımına başlamıştır. İlk olarak Büyükçekmece Belediye Başkanı olan Dr. Hasan Akgün, iş makinesinin koltuğuna oturarak yıkımı ilk başlatan isim olmuştur. Belediye Başkanı Akgün yaptığı bir konuşmada vatandaş, belediye, müteahhit ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dörtgeni içerisinde kentsel olan yenilenmeyi başlatmıştır.

Yıkılan Binaların Yerine Yapılacaklar

Yıkımın ardından yıkılan binaların yerine teknolojiye uygun, yeni, çağdaş binalar yapılacağını bildirmiştir. Bu yaz itibari ile daha çok sayıda yıkımın olacağını açıklamıştır. Bin 500 blokun ekim ayının sonuna kadar yıkılacağını bildirmiştir. Depreme dayanıksız bulunan hiçbir binanın bölgede kalmayacağını ve bu binaların hepsinin yerine depreme dayanıklı binalar yapılacağını söylemiştir.

" ["created_at"]=> string(19) "2017-04-11 16:29:14" ["created_by"]=> string(1) "4" ["category"]=> string(1) "1" ["image"]=> string(58) "https://gayrimenkulprojeleri.net/uploads/58ecda2ab4bab.jpg" ["status"]=> string(1) "1" ["manset"]=> string(1) "0" ["sondakika"]=> string(1) "0" ["secili"]=> string(1) "0" ["gozat"]=> string(1) "0" ["hit"]=> string(3) "613" }