Büyükçekmece Kentsel Dönüşüme Girdi

Büyükçekmece Kentsel Dönüşüme Girdi

Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm Afet Riski Altında Yapıların Dönüştürülmesi Yasasına uygun olarak başlatılmıştır.  Bölgede yer alan 500 blok Ekim ayına kadar olan süreçte yıkılması planlanmaktadır. Büyükçekmece Belediyesi Afet Riski Altında Yapıların Dönüştürülmesi Yasası içerisinde yer alan binin üzerinde binanın yıkımı gerçekleştirmiştir. Vatandaşlar müteahhitlerle yaptıkları işbirliği ile birlikte kentsel dönüşümüsürdürmektedir.

Yıkım Başlatılması

Bu çalışmalarla birlikte Büyükçekmece sahil kısmında yer alan tehlikeli binaların yıkımına başlamıştır. İlk olarak Büyükçekmece Belediye Başkanı olan Dr. Hasan Akgün, iş makinesinin koltuğuna oturarak yıkımı ilk başlatan isim olmuştur. Belediye Başkanı Akgün yaptığı bir konuşmada vatandaş, belediye, müteahhit ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı dörtgeni içerisinde kentsel olan yenilenmeyi başlatmıştır.

Yıkılan Binaların Yerine Yapılacaklar

Yıkımın ardından yıkılan binaların yerine teknolojiye uygun, yeni, çağdaş binalar yapılacağını bildirmiştir. Bu yaz itibari ile daha çok sayıda yıkımın olacağını açıklamıştır. Bin 500 blokun ekim ayının sonuna kadar yıkılacağını bildirmiştir. Depreme dayanıksız bulunan hiçbir binanın bölgede kalmayacağını ve bu binaların hepsinin yerine depreme dayanıklı binalar yapılacağını söylemiştir.

Benzer Haberler
Türkiye Konut Fiyatları Artışında Dünya Listesinde İlk Sıralarda Yer Alıyor

İngiltere merkezli olan emlak danışmanlık firması Knight Frank geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınlamıştır. Yayınlanan bu rapor 2017 yılının ilk çeyreğindeki Küresel Konut Fiyat Endeksleri yer almaktadır. Rapordaki sonuçlara göre konut fiyat artışında Türkiye..

Üçyol-Buca Metrosu İçin Geri Sayım Başladı

Üçyol-Buca Metrosunun inşaatına İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 yılında başlanacak. Metro için 11 durak oluşturulacak ve 13.5 kilometrelik alan içerisinde faaliyet gösterecek.İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin planlarına göre 201..