Bitcoin Gayrimenkul Dünyasını Nasıl Etkiledi?

  • Yazar:
  • 20.09.2017
  • 0 YORUM

Son dönemlerde adından sıkça bahsettiren bitcoin, gayrimenkul ve blockchaini etkilemiş durumda. Ancak bu konu öncesinde bitcoin tanımı ve özellikleri hakkında açıklama yapmakta fayda var. Bitcoin, önemi Türkiye piyasasında yeni anlaşılmaya başlanan fakat dünyada 2012 yılından itibaren desteklenen sanal ve şifreli para birimidir. Bankacılık sektöründe de kullanılmaya başlayan bitcoin, arkasında bir sistemle birlikte çalışır. Bu sistemin adı ise blok zinciri ya da blockchaindir. Söz konusu sistem sayesinde dijital bitcoin para birimi, hesap ve hareket takibi yapılmasına imkân verir. Ayrıca her hareketin dijital olarak imzalanması ve bunun koruma altına alınmasını da sağlar.

Otoriteye Bağlı Olmayan Blok Zinciri

Bir otoriteye bağlı olmayan blok zinciri, kolayca takip edilebilir ve son derece şeffaf bir sistemdir. Uzmanlar internetin geleceği olarak gördüğü bu teknolojiyi birçok finans konferansının ana konusu yapıyor. Blockchain sisteminin ticarette kusursuz şekilde çalışan şeffaf bir sistem getireceği ortak görüşü haline gelmiş durumda.

Blok Zinciri ve Gayrimenkul Sektörü Arasındaki İlişki

 Türkiye’de her ne kadar bitcoin ve blok zinciri sistemi yeni tanınsa da yurt dışında durum çok farklı. Piyasada daha fazla değer gören bitcoin, doğrudan ya da dolaylı olarak diğer sektörleri de etkisi altına alıyor. Gayrimenkul sektörü de bunlardan biri. Birçok finans ve gayrimenkul firması, piyasa değeri artan blok zinciri sistemi üzerinde çalışmalara başlamış durumda.  Tabi bu noktada bu sistemin gayrimenkul sektöründe ne gibi avantajlar sağladığını da eklemek gerekiyor.

Blok Zinciri Sisteminin Gayrimenkule Yararları

Blok zincirinin gayrimenkule sağladığı ilk ve en önemli fayda aracıların ortadan kaldırılması durumu… Aracıların olmaması, ekspertiz şirketleri, noter, emlakçı ya da diğer aracılarla olan bağlantıların ortadan kalkmasını sağlayacak. Şu anki sistemde bu sayılan aracıların hepsi olmak zorunda, çünkü saklanan bilgilere erişim söz konusu değil. Diğer yandan Blok zincirindeki tüm bilgiler halka açık ve her zaman ulaşılabilir oluyor.

  • Dolandırıcılığı önlemesi bu sistemin diğer bir yararı… Dünya genelinde ticaretin tüm çeşitlerinde dolandırıcılığın yapıldığı düşünülürse, bu alternatif sistemin şeffaflığı dolandırıcılıkların da önüne geçmek için etkili olacak. Özellikle tapu işlemlerindeki dikkatsizliklerin kullanılması ve kimlik sahteciliklerinde vs. ciddi bir çözüm getirmiş olacak.
  • Geçmiş işlemlere ulaşma konusunda hız kazanımı blockchain dünyasının sunduğu diğer bir avantaj. Ekstra iş gücü, zaman, kağıt vs. harcamalarına gerek kalmadan eski bilgiler görülebilecek. Şu anki sistemde evrakların kaybolma riski olduğu düşünülürse bilginin garanti altında olması açısından blok zincirinin avantajı görülebiliyor.
Etiketler:
bitcoin, gayrimenkul, blockchaini

MAKALE 728X90

Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu makale için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.