Başlarken...

Başlarken...

    

Uzun ve bir o kadar da zor bir yılı geride bıraktık. Sadece bizim için değil dünyada da çok zor bir yıl oldu.

Bütün olumsuzluklara ragmen inşaat sektörü yine ekonominin en önemli itici gücü oldu.

İnşaat sektörü, kendisine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturmaktadır.

Yeni bir evde 150 farklı meslek kolunu ilgilendiren 23.000 parça bulunmaktadır.

Hiçbir ekonomik faaliyetin bu kadar çok doğrudan ya da dolaylı etki doğurma gücü olmadığı dikkate alındığında sektörün lokomotif gücünün, ülkeler için değeri daha açık olarak ortaya çıkmaktadır.

Sürekli büyüme ve beraberinde istihdam oluşturma ihtiyacı önceki yıllara göre daha fazla olan ülkemiz için, inşaat sektörü her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) raporuna göre 18 milyon konut stoku bulunan Türkiye’nin, 2023 yılına kadar 7,5 milyon yeni konuta ihtiyacı olacak. Önümüzdeki 11 yılda ise konut ihtiyacının karşılamak için kentsel dönüşüm projeleri hariç her yıl en az 450 bin ek konut yapılması gerekiyor.

2016 yılında aylık ortalama 109 bin, günlük ortalama 3 bin 600 adet konut satıldı. Aylar bazında 2016 yılının zirvesinde Kasım ve Ekim ayları var. Düşen faiz oranları ve TOKİ kampanyalarının da etkisiyle bu aylarda satılan konut sayısı bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 25 arttı.

Ülkemizin konut ihtiyacı, halkın tasarruf ve yatırım tercihleri, yakın coğrafyalardaki olumsuzluklar nedeniyle aldığımız göç ve yabancı konut alıcıları ve yatırımcıları açısından diğer bir nokta ise yapılması planlanan vize, vatandaşlık, oturma izni ve bürokratik işlemlerinin azaltılması sürecidir. Bu süreç tam anlamı ile hayata geçirildiğinde satışları önemli ölçüde destekleyecektir.

Ayrıca kentsel dönüşüme yönelik taleple birleştiğinde konut sektörü, ekonominin lokomotifi olmaya devam edecektir.

2017 yılında ülkemiz dünyada ve özellikle bölgede söz sahibi olması sonucunda yatırımın da cazibe merkezi haline gelecektir.

Bunun tabii sonucu olarak  fiyatlar yukarıya doğru çıkacağından bir an önce yatırım yapmakta fayda olduğu kanaatindeyiz.

Benzer Makaleler
Türkiye'nin turizm sektörü 2017'de tekrar canlanır mı ?

2016 Türkiye'deki turizm için pek de iç açıcı geçti denemez. 15 Temmuz darbe girişimi ve 3 milyondan fazla Suriyeli mültecinin sınırı geçerek mülteci kamplarına ve büyük şehirlere yayılması Türkiye'nin turizmini olumsuz yö..

GAYRİMENKUL YATIRIMI YAPARKEN!..

Ev, arsa veya dükkan mı almak istiyorsunuz? Yani gayrimenkul yatırımı yapacaksınız. Yapacağınız yatırımdan yüksek kazanç elde etmek için; doğru zamanda ve uygun fiyata alınan gayrimenkulünüzü fiyat artınca satmak bu işin en önemli ve en doğru kuralıdı..