object(stdClass)#36 (16) { ["id"]=> string(4) "1924" ["title"]=> string(62) "Başbakan Yıldırım kentsel dönüşüm yollarını anlattı" ["slug"]=> string(51) "basbakan-yildirim-kentsel-donusum-yollarini-anlatti" ["description"]=> string(129) "Başbakan Binali Yıldırım Antalya’da katıldığı Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuştu." ["keywords"]=> string(113) "Binali Yıldırım, Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı" ["content"]=> string(4774) "

Başbakan Binali Yıldırım Antalya’da katıldığı Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuştu.

Depremlere dikkat çeken Yıldırım, depreme hazırlıklı olmadığımızı, ne zaman olacağının belli olmadığını ve dikkat etmemiz gerektiğini vurguladı.

Günümüzde ülkeler gibi artık şehirlerde yarışıyor. Kültürünü, tarihini koruyarak günümüze uygun şekilde yenileniyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bu konu hakkında dikey yerine yatay mimari yapılmasını söyledi.

Kentsel dönüşüm veya tedbirlerimizi bir olay yaşadıktan sonra hayata geçiriyoruz. Depremlere hazırlıksız olmak öldürüyor. Bunun için hazırlıklı olmak gerekiyor. Ne zaman olacağı belli değil fakat istatistikler yakın zamanı işaret ediyor. Bu sebeple kentsel dönüşüm için hızlı bir şekilde yapıları yenilemelerin gerektiğini söyleyen Yıldırım, yılda 500 bin konutta deprem dönüşümünün olması gerektiğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve belediyelerce son 5 yılda 52 ilde 212 riskli alan, 25 ilde 72 rezrv alan, 110 kentsel dönüşüm ve proje gelişim alanı yapıldı.

Kentsel dönüşümdeki temel prensibin yerinde dönüşüm olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Vatandaşın içine sinmeyen, rızası alınmamış, dayatma çözümlerle biz bir yere varamayız. Vatandaş diyecek ki 'Bu iş benim için, geleceğim için, emniyetim için, çoluğum çocuğum için iyi bir iştir.' Vatandaşı bu noktaya getirmeden, emrivakiyle 'Hadi kardeşim, çık dışarı. Biz buraları yıkacağız, daha güzelini yapacağız.' dediğiniz zaman vatandaş ondan anlamaz. Çünkü hayal satmak zordur. Önündeki evi görüyor, içine sinmese de 'Bir evim var, acaba yerine yenisini mi gelir yoksa ortada mı kalırım.' Aynen 16 Nisan gibi... Hayırcılar mevcudu anlattılar, elle tutulanı anlattılar. Biz geleceği anlattık. Onun için bizim işimiz zordu, biz zoru başardık." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, kentsel dönüşüme ilişkin, şu görüşlerini paylaştı:

"Tabii iki yolu var, ya vatandaşın her halükarda rızasını alacağız, yerinde dönüşüm yapacağız, bütün teknik nizamına, evsafına uygun dönüşümü gerçekleştireceğiz veya hiç vatandaşın evine, barkına değmeyeceğiz. Bir rezerv alanda dönüşümü yapıp, götürüp göstereceğiz. Diyeceğiz ki 'Bak, böyle bir şey yaptık. Sen o evini bırak, gel buradan istediğin evi al. Seninkine muadil bir evi al.' Bunu yapınca iş daha kolay oluyor ama bunu her yerde yapma şansımız yok. Büyük şehirlerde lebalep her taraf bina dolu. Alan yok, rezerv alan yok. Onun için tek tek dönüşüm yerine, alan dönüşümünü düşünmemiz, ona daha fazla yoğunlaşmamız lazım. Ada bazında dönüşüm yapmamız lazım. Çünkü dönüşüm içinde sadece binayı depreme dayanıklı, mimarisi, estetiği, ruhu olan bir bina yapmakla kalmayacağız. Aynı zamanda burası bir yaşam alanına dönüşecek. Ticaret merkezleriyle ortak kullanım alanlarıyla eğitim alanlarıyla yeşil alanlarıyla sosyal tesisleriyle adeta bir külliye, bir mahalle gibi eser ortaya koymamız lazım. Aksi halde dönüşümün anlamı kalmıyor."

Kentsel dönüşüm yapan belediyelere finans ve kaynak desteğinin öngörüldüğünü kaydeden Yıldırım, kentsel dönüşümdeki bürokrasinin de azaltılması için çalışma başlatıldığını bildirdi.

Bina ve parsel bazlı dönüşümden alan bazlı dönüşüme geçişin teşvik edileceğinin altını çizen Yıldırım, yaşayan şehirlerin, yaşayan mahallerin yapılması ve ruhu olan dönüşümün gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı

Yıldırım, "Binada ruh olmazsa, o binada yaşayanın da ruhu sıkılır. Hiçbir şey bilmiyorsak ecdadımızın yaptıklarına dönüp bakalım. Onlardan ders alalım." değerlendirmesinde bulundu.

" ["created_at"]=> string(19) "2017-11-22 11:33:01" ["created_by"]=> string(2) "17" ["category"]=> string(1) "8" ["image"]=> string(58) "https://gayrimenkulprojeleri.net/uploads/5a15363d5a40e.jpg" ["status"]=> string(1) "1" ["manset"]=> string(1) "0" ["sondakika"]=> string(1) "0" ["secili"]=> string(1) "0" ["gozat"]=> string(1) "0" ["hit"]=> string(4) "1005" }