Parselli Arsa Satışı Gayrimenkul İçin Engel mi?

  • Yazar: Serhad AKILLI
  • 13.09.2017
  • 270 OKUNMA
  • 0 YORUM
Parselli Arsa Satışı Gayrimenkul İçin Engel mi?

Alternatif kaynak kullanımına olan talep son dönemlerde bir hayli arttı. Ekonomik şartlar ve mal- hizmet şartlarının azalması nedeniyle bankalardan kredi alma imkanının daralması işletmeler için yeni bir çözüm arayışı ihtiyacı doğurdu. Kayıtlı gayrimenkullerin satılarak nakit paraya döndürülmesi bu alternatif kaynaklardan biri olarak görülüyor. Ancak bu noktada satış işlemlerinde vergi doğup doğmadığı oldukça önemli. Çünkü işletmeler bu satış işlemi için vergi ödemesi yapmak istememekte… Fakat vergi kanunları kapsamında bu beklentilere yönelik düzenlemeler varlığını sürdürse de tam olarak ihtiyacı da karşılamıyor.

Kurumlar Vergisi Kanunu ile yapılan düzenleme,  5 -1/e maddesinde taşınmazlar ve iştirak hisselerinden alınan kazancın %75 oranında vergiden bağımsız olduğu fakat menkul kıymet veya taşınmaz ticareti kiralanması durumunda değer satışından kaynaklanan kazançların kapsam dışında değerlendirildiği belirtilmektedir.

Başka Bir Kanunda da Mevcut

Konuyla ilgili Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17-4/r maddesine göre taşınmazların satışı sonrasında gerçekleşen devir ve teslimler ticaret yapan kurumun vergi kapsamı dışında olduğu hükmünü dile getirmektedir.

 

Etiketler:
gayrimenkul, vergi kanunları, Kurumlar Vergisi Kanunu
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.