Konut Alma Yaşı Düştü

  • Yazar: Serhad AKILLI
  • 06.09.2017
  • 798 OKUNMA
  • 0 YORUM
Konut Alma Yaşı Düştü

Türkiye’de gayrimenkul alma yaşı 30’lara kadar indi. Özellikle küçük evlerdeki cazip kampanyalar, düşen faizler ve artan vadeler bu yaş sınırını da erkene aldı.

Türkiye’de konut alma eğilimleri bankaların sunduğu kredi fırsatlarıyla değişiyor. Eskiden ev sahibi olmak için emekli ikramiyeleri, aileden kalan miraslar beklenirken, artık genç yaşta bir miktar birikimle, hatta birikimsiz olarak konut kredisi alınabiliyor.

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay bu konuyla ilgili konut satın almanın son zamanlarda kolaylaştığını belirtti. Eskiden belirli bir miktar nakit olması gerektiğini ancak günümüzde durumun değiştiğini, faizlerin düşerken vadelerin arttığını ifade etti. Bunda büyük firmaların sunduğu kampanyalar da etkili oluyor.

Fiyatlar Devamlı Artsa Da Talep Azalmıyor

Genellikle fiyatlarda görülen artış, taleplerin azalmasına neden olmuyor. Bu duruma bağlı olarak da ev alma yaşı 30’a kadar geriledi. Emlak alanında yeni trend ise minimalizm… Atalay bu konuda, yeni yapılan bina ve dairelerde metre karelerin düştüğünü, arsa başına düşen konut sayılarının da arttığını söyledi. Eskiden 100 metre kare evlerin talep gördüğünü ancak günümüzde 60 metre kare dairelerin yoğun talep gördüğünü ifade etti.

 

Etiketler:
gayrimenkul, kampanyalar, Türkiye
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.