Arsa Almak İçin Kredi Çekebilir miyim?

  • Yazar: Hamza Gundogan
  • 18.06.2018
  • 0 YORUM
Arsa Almak İçin Kredi Çekebilir miyim?

Genellikle tüm bankalar farklı nedenlerden dolayı başvuru yapan kişiler için kredi imkânı sunmaktadır. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi gibi kredilerin yanı sıra arazi ve arsa kredisi de bulunmaktadır. Arazi ve arsa kredisi, bankacılık sektörünün gelişmesiyle birlikte oldukça yaygınlaşan bir kredi türüdür. Kişilerin arsa alabilmek için ellerinde bulunan paranın arsa maliyetini karşılamamasından dolayı arazi ve arsa kredisi tercih edilmektedir. Son zamanlarda oldukça fazla başvuru yapılan arsa kredisi için sadece başvuru yeterli değildir. Arsa kredisi başvurusunun ardından banka, bazı araştırmalar yapmaktadır. Kişinin ödeme geçmişi ve ödemelerde bir aksaklık olup olmadığı kontrol edilmektedir. Yani banka, kişinin kredi notunu göz özünde bulundurmaktadır. Banka kredi notu yeterli olan başvuru sahiplerinin genellikle arsa kredisi başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır.

Arsa Kredisi İçin Kredi Notunun En Az Kaç Olmalıdır?

Arsa kredisi için kredi notunun ortalama olarak 1500 ve üstü olması yeterlidir. Ancak, daha önceki kredi borçlarında ödeme aksaklıkları olan başvuru sahiplerinin kredi notu yeterli olsa bile başvuruları olumsuz sonuçlanabilmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin kendi üzerinde başka kredisi bulunuyorsa ve kredi borcu gelirinin yüzde 70 kadarını aşıyorsa, banka başvuru sahibinin kredi başvurusunu kabul etmemektedir.

Arsa kredisi almak isteyen başvuru sahibi tüm şartları karşılıyor ise, alacağı arsayı bankaya ipotek ettirerek, kredi kullanımını gerçekleştirebilmektedir. Ödemelerle ilgili sorun yaşanması durumunda ise banka, alınan arsaya el koyacaktır.

Arsa Kredilerinde Banka Uygulamaları Nelerdir?

Çoğu banka, arsa değerinin yüzde 50'si kadar kredi kullanımına izin vermektedir. Ancak bazı bankalar bu değerin yüzde 75'ine kadar çıkabilmektedir. Arsa kredilerinde kullanılan vadeler bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bu vadeler 36 ay ve 60 ay arası değişiklik göstermektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, başvuru sahibinin ödeme planına göre vade düzeni belirlemesidir. Banka ödeme güçlüğü çekilmesi durumunda arsaya el koyma yetkisine sahiptir. Bu nedenle ödemelerin düzenli yapılması son derece önem taşımaktadır. Dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta ise, arsa değeri üzerinden belirlenen kredi miktarı dışında kalan miktarın nakit olarak elde bulunmasıdır. Belli bir oranda nakit bulunmaması durumunda kredi iptal edilmektedir.

Etiketler:
Arsa Almak, Arsa, Arsa Almak İçin Kredi Çekebilir miyim?
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 0 yorumu görüntülemektesiniz.