Arazi Toplulaştırması Nedir?

  • Yazar:
  • 10.10.2017
  • 1 YORUM
Arazi Toplulaştırması Nedir?

Ülkemizde bir süredir parçalanmış arazilerin birleştirilmesi sağlanmaya çalışılıyor. İste arazi toplulaştırması kavramı tam da bununla ilgili. Parçalanan, bölünen, bozuk şekilli parsellerin bir araya getirilerek yeniden düzenlenmesi amaçlanıyor.

Hangi Şartlarda Yapılır?

Arazinin daha iyi kullanılmasını sağlamak amacıyla parsel büyüklüklerinin optimum ölçülerde olması hedefleniyor. Bunun için arazinin çoğunluğuna malik olan ve ya sayıca maliklerin çoğunluğunu oluşturanların muvafakati ile isteğe bağlı arazi toplulaştırılması yapılabiliyor. Bakanlık ya da diğer kurumların talebi halinde ise kamu yararı gözetilerek, muvafakat aranmaksızın Bakanlar Kurulu kararıyla arazi toplulaştırması yapılabilir. Bakanlar Kurulu’nun alacağı karar kamu yararının varlığına delil sayılır.

İsteğe bağlı olarak yapılan arazi toplulaştırmaları kamu yararı ile yapılanlara göre önceliklidir. Bakanlık tarafından yapılan toplulaştırmalar köy gelişim, tarla içi geliştirme hizmetleri ya da kırsal alan düzenlemesi olarak yapılabilir.

Faydaları Nelerdir?

  • Arazi toplulaştırmasının en büyük faydası parçacılığın azalmasıdır.
  • Kullanıma elverişli olmayan küçük araziler de kazandırılır.
  • Parseller ile yol-sulama kanalları arasında bağlantı sağlanır.
  • Makineli tarım yaygınlaşır.
  • Arazinin değeri artar.
Etiketler:
arazi toplulaştırması, parsel, optimum ölçüler
Yorum Yap

İstenilen alanları doldurarak haber hakkında yorumunuzu gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bu haber için yapılan 1 yorumu görüntülemektesiniz.

1
Oğuzhan BULUT
13.12.2017
Üç dört ay önce köylü arkadaşlarım bu konudan bahsetmişlerdi. Çok sevinmiştim. Ancak uygulama aşamasında birçok eksiklikler var. Ve tarlaların yeni biçimlerinin zarar vereceğini düşünüyorlar. Bu konuda yetkikilerin daha duyarlı olmasını bekliyorlar. Benim konuştuğum arkadaşımın 1600 dönüm arazisi bulunmakta ve 96 dönüm arazisi toplulaştırma sonucunda azalacakmış. Kendisi eğer tarlalarım yüzer dönümlük parçalar haline gelseydi varsın yüz dönüm kaybım olsun diyor. Ancak hiçbir faydasını göremeyeceği bu uygulamanın doğru yapılmasını istiyor.