Anadolu’da Kiralar İstanbul’u Geçti

Anadolu’da Kiralar İstanbul’u Geçti

Maliye Bakanlığının kira beyanları istatistiklerine göre yaptığı araştırmaya göre son 14 yılda ev kirası artışı konusunda Anadolu’daki iller, İstanbul ve Ankara'yı geçti.

Kira Şampiyonu Bayburt

Habertürk'ten Rahim Ak'ın yaptığı habere göre İstanbul’daki kira artışı yüzde 357 iken, Bayburt’taki kira artışı yüzde 4 bin 228 ile Türkiye Şampiyonu oldu.

İstanbul’dan ev alarak gelir elde etmeyi umanlar aslında zararda. Çünkü 2000 ile 2014 arasında enflasyon oranları, 2001 krizini nedeniyle yüzde 532'ye ulaşmış. Bu tablo Başkent Ankara için de geçerli. Anadolu'ya değil büyük şehirlere yatırım yapanlar zararlı çıkmış. Bu iki ilden daha az kira artışı olan iller ise terör nedeniyle uzak durulan iller. Mesela Diyarbakır'daki kira artışı yüzde 307 oranında.

En Pahalı Kiralar İstanbul’da

Eskişehir, Kayseri ve Çorum enflasyonun altında kalırken; Sivas, Malatya ve Aksaray enflasyona eş bir artış göstermiş.

Anadolu'da kiralar ne kadar yükselse de halen İstanbul’un yanından geçemiyor. İstanbul’da kira ortalaması aylık bin 564 lira ve Türkiye’deki en pahalı kiralar İstanbul’da.

Benzer Haberler
Dünyanın İlk Orman Kenti Yapılıyor

Çin'de ilk "orman kent" özelliği taşıyan yerleşim bölgesinin inşaatına başlandı. Tonlarca oksijen üretmesi beklenen Orman Kent, insanların ve başka canlıların da olduğu bir yer olacak.Çevre Kirliliğiyle Savaşmak HedefÇin, yaşanan çevre kirlili..

Galatasaray Zarar Etti

Geçtiğimiz yıla ait kar ve zarar verileri açıklanan Galatasaray zarar etti. Geçtiğimiz yıl içerisinde Florya ve Riva arazilerinden toplam 508 milyon lira gelir elde edilmiş olmasına rağmen kulüp yine de toplamda 297 milyon lira zarar etti.Banka Borçları Bitmed..