object(stdClass)#36 (16) { ["id"]=> string(4) "1873" ["title"]=> string(69) "3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı süpriz isimleri ağırladı!" ["slug"]=> string(60) "3-yesil-binalar-ve-otesi-konferansi-supriz-isimleri-agirladi" ["description"]=> string(107) "3. Yeşil Binalar Ötesi Konferansı bu yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleşti." ["keywords"]=> string(116) "3. Yeşil Binalar Ötesi Konferansı , Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü" ["content"]=> string(7064) "

3. Yeşil Binalar Ötesi Konferansı bu yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde gerçekleşti. Mimarlık ve yapı ile ilgili çok değerli ve konularında uzman konuşmacılar katıldı.

Açılış konuşmalarında ilk olarak MSGÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Deniz İncedayı başladı. Çevre sorununu en önemlisinin mimari ve mühendislik olduğunu vurguladı. Birçok platformda bu konuların konuşulduğunu aktardı. MSGÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sema Ergönül “Kentlerin yeniden yapılandırılması lazım. MSGÜ olarak şu projeleri sürdürülebilirlik için yapıyoruz; Erdek/Yukarıyapıcı Mahalle Yenileme, Mahalle Ölçeğinde Sürdürülebilir Değerlendirme Sistemi, Kastamonu/Küre Köy Tasarım Rehberi, Kentsel Tasarım Rehberleri, Kentsel Mekansal Standartların Geliştirilmesi projelerini yapıyoruz.” dedi.

Beze Group ve MSGÜ Mimarlık Fakültesi tarafından hazırlanan program, 8 Kasım Dünya Şehircilik Gününde gerçekleşti. ‘Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği’ adı altında 3 oturumdan oluşan bir program düzenlendi. Açılış konuşmasının konuk misafiri ise Altınbaş Üniversitesi Rektör Yard. Prof. Dr. Emre Alkin idi. Alkin konuyla ilgili şunları söyledi. “Yeşil binalar dediğimiz zaman aklımıza doğa ile iç içe geçmiş binalar geliyor. Bu toplantı dünya için çok önemli bir yere sahip. Yeşili sevmeyen onu yok edenler olduğu gibi yeşil binalardan da rahatsız olanlar var ve sesleri daha çok çıkıyor.” dedi. İnsanların yıkın-m makinası olduğunu ve anlık olarak düşündüklerini geleceğe yönelik ne plan ne de hayal kurduklarını dile getiren Alkin, “Yeşil binalardan tepelerden verilen talimatla değil, alttan yapılmalıdır. Dar gelirli ailelerde düşünülmelidir.” Diyerek sözlerini bitirdi.

Yeşil binaların önemini ve yapım aşamasını anlatmak üzere belediye işlerinde başarılı bir isim olan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’da açılış konuşmalarında yer aldı. İmamoğlu sözlerine insanların çoğunun kentlerde yaşadığını ve yaşadığımız yerlerde aitlik duygusunun olmadığını belirtti. “Nüfus anormal bir şekilde artmaya devam ederken yaşadığımız bölgeyi, semti sahiplenemiyoruz.” dedi. Yeşil binaların öneminden bahseden İmamoğlu, insanların birşey yer ve içerken nasıl doğal olmasına bakıyorsa, yaşadığı yerinde doğal olmasını istemelidir diyerek sözlerine devam etti. Beylikdüzü olarak yeşile önem verdiklerini vurgulayan Başkan İmamoğlu, yaptıkları yaşam vadisi ile insanlara kaliteyi, güvenliği, en önemlisi doğa ile iç içe bir yaşamı sunduklarını belirtti. İnsanların kendi ihtiyaçlarını belirlediklerini ve diğer yöneticilerinden bunlara dikkat ederek saygı ve özen ile birlikte iyi işler yapılacağını vurguladı.

Konferansın il sunumu Prof. Dr. M. Rıfat Sağlam yaptı. Dünya nüfusunun seneler itibari ile kentlerde nasıl çoğaldığını gösterdi. Akılı şehrin tanımlamasını enerji, yapı, sağlık, vasıta, teknoloji gibi durumlara bağlı olduğunu söyledi.  Yapmış olduğu sunumda geleceğin mega kenti ve akıllı şehir ile alakalı bir video da yayınladı.

İlk oturumda moderatör AYD. E.Genel Sekreteri Nihat Sandıkçıoğlu ve konuşmacılar ise Gülcemal Alhanlıoğlu (CRE Consultancy Kurucu Ortak), Rahmi Aydemir (Aydemirler A.Ş. İş Geliştirme Yön. Yazar), Okan Sarıkaya (Yeni Birlik Gazetesi Genel Y.Yönetmeni), Salih Çıkman (Mental Design Works), Tolga İmamoğlu (WRI Yol Güvenliği Projeleri Yöneticisi) katıldı. Kendi alanlarında yeşil bina ve geleceğin kentlerinin nasıl olması gerektiğinin çok güzel açıklamalarında bulundu. Alhancıoğlu, şehir planlamalarının ve kentsel dönüşümün yapılırken finansmanı ayarlamanın gerektiğini ve ona göre planlama yapılması gerektiğini savundu. İmamoğlu, geleceğin şehirlerinde ulaşımında önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Sürdürülebilir ulaşım için 3 ana faktöre dikkat edilmesi gerektiğini söyledi; 1) Önle, 2) Değiştir ve 3) İyileştir. Oturumun son konuşmasında ise Sarıkaya, “Akıllı şehirlerden önce akıllı insanlar gerekir” diyerek, ilk önce insanların eğitilmesi ve öğretilmesi gerektiğini vurguladı.

İkinci Oturumun başkanlığını Türk Ytong Yk Başkanı F.Fethi Hinginar, konuşmacılar ise Cemil Yaman (ERKE Sürdürülebilir Bina Tasarımı), Önal Yılmaz (META Gayrimenkul Genel Müdürü), Murat Kader (İki Design Mimarlık), Esra Aydınoğlu (Şişecam Kaplamalı Camlar ve Franchise Ürün Md) ve Zafer Kabadayı(Schindler Türkiye Genel Müdürü) katıldı. Bu oturumda yeşil bina olabilmek için alınması gereken belgeleri söyleyen Yaman, LEEd sertifikası sıralamasında Türkiye’nin Dünya’da 8. Sırada yer aldığını ve LCA, Greenguard gibi belgelerin alınması gerektiğini söyledi. Tasarrufunda önemli bir koşul olduğunu ve LEED sertifikasına 36 puan eklemek için 3 katlı cam uygulamasını yaptıklarını belirten Aydınoğlu, tasarruf açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Konferansa dünyaca ünlü mimar İngiliz Peter Barber “Yüz Millik Şehir ve Diğer Katmanları” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Bu projesi ile birçok ödül alan Peter Barber, İngiliz konutlarının geleceği için bir model olarak lanse edildi.

Son oturumda ise “Geleceğin Şehirleri Şimdi Nereye” konusu konuşuldu. Oturum başkanlığını Avcı Architects sahibi Selçuk Avcı, konuşmacılar ise; Can Elmas (Elmas Akyürek Mimarlık), Civan Orhan (Kolektif House Kurucu Ortak), Emir Drahşan (Emir Drahşan Mimarlık), Nilüfer Kozikoğlu (Nilüfer Kozikoğlu Mimarlık) ve Peter Barber (Peter Barber Architects) yer aldı. Mimari yapılar hakkında konuşuldu ve yeşile daha çok önem verilmesi buna göre yapıların ayarlanması gerektiğini anlattılar.

Avrupa ve Dünya açısından çok önemli bir konu olan “Yeşil Rapido 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı” Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde gerçekleşti. 

" ["created_at"]=> string(19) "2017-11-10 12:47:04" ["created_by"]=> string(2) "17" ["category"]=> string(1) "7" ["image"]=> string(59) "https://gayrimenkulprojeleri.net/uploads/5a057598ab10b.jpeg" ["status"]=> string(1) "1" ["manset"]=> string(1) "0" ["sondakika"]=> string(1) "0" ["secili"]=> string(1) "0" ["gozat"]=> string(1) "0" ["hit"]=> string(3) "534" }